środa, 13 lipca 2016

Chiński eksport i import spada w czerwcu szybciej od prognoz.

Eksport chiński spadł w czerwcu o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, a w pierwszym półroczu br. zanotowano spadek aż o 7,7%, podała dzisiaj Generalna Administracja Celna ChRL. W oświadczeniu podkreślono, że do końca tego roku chiński eksport będzie musiał radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami w handlu międzynarodowym.

Według danych Generalnej Administracji Celnej import spadł w czerwcu o 8,4%, w porównaniu do majowego spadku o 0,4%. Majowe statystyki dotyczące importu dawały nadzieję na ożywienie popytu wewnętrznego. Czerwcowe dane stawiają jednak te optymistyczne oczekiwania pod znakiem zapytania. Zwłaszcza że spadek importu dotyczył również takich surowców jak ruda żelaza, ropa naftowa, miedź i soja.

Nadwyżka handlowa utrzymała się w czerwcu na podobnym poziomie.

Większy od prognozowanego spadek chińskiego eksportu jest tłumaczony Brexitem i niepewnością związaną z przyszłością rynku Unii Europejskiej, jednego z największych odbiorców chińskich towarów. Sytuacji nie poprawia utrzymujący się zastój na rynkach globalnych.

Majowe wyniki eksportu napawały pewnym optymizmem i dawały nadzieję, że starania władz chińskich dotyczące poprawy wewnętrznej sytuacji gospodarczej zaczynają przynosić efekty. Czerwcowe dane są tym boleśniejsze dla rządu, ponieważ pokazują że osłabiający się od pewnego czasu chiński yuan nie ma na te wyniki zbyt wielkiego wpływu. Jednocześnie przedstawiciele władz zapewniają, że nie zamierzają celowo osłabiać chińskiej waluty w celu stymulacji eksportu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz