czwartek, 21 lipca 2016

Midea udziałowcem większościowym niemieckiej KUKA

Midea, największy chiński producent sprzętu gospodarstwa domowego, oznajmił wczoraj że jego udziały w niemieckiej KUKA zostaną wkrótce podniesione z 13,5 do prawie 86 procent.

W poszukiwaniu przez chińskie firmy okazji do akwizycji zagranicznych, zaawansowanych technologicznie spółek, rynek niemiecki jest szczególnie ważny. KUKA, wiodący w skali światowej producent robotów przemysłowych, dostarcza niemieckim przedsiębiorstwom zautomatyzowanych rozwiązań mogących zniwelować wysokie koszty pracy na tamtejszym rynku, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym.

Chiny do tej pory były traktowane jako rezerwuar taniej siły roboczej pozwalającej niskimi kosztami pracy niwelować różnice w zaawansowaniu technologicznym. Ostatnie lata były jednak świadkiem znacznych podwyżek na tamtejszym rynku płac. To spowodowało, że zautomatyzowanie produkcji stało się dla wielu firm priorytetowe. Zbiega się to w czasie z promowanymi przez pekiński rząd zachętami do zwiększania nakładów na badania i rozwój oraz podniesienia stopnia innowacyjności.

Midea powstała w trudnym dla chińskiego biznesu 1968 roku w Shunde niedaleko Kantonu (Guangdong) jako niewielka firma prywatna i zajmowała się początkowo produkcją zakrętek do butelek. W latach 80-tych, wykorzystując sprzyjający klimat reform, firma rozwinęła się jako ważny producent AGD. Kilka lat temu Midea rozpoczęła ekspansję na rynkach zagranicznych, a w 2013 r. zadebiutowała na giełdzie w Shenzhen jako spółka publiczna (SZSE: 000333).

W 2014 r. udziały mniejszościowe w Midei kupiła technologiczna firma Xiaomi zainteresowana rozwiązaniami z dziedziny „internet rzeczy”, a Midea zaczęła przeznaczać znaczne kwoty na R&D i zainteresowała się automatyką przemysłową.

Ogłoszony przez Mideę w maju br. zamiar przejęcia kontroli nad niemiecką KUKA, jednym z symboli bawarskiego sukcesu w dziedzinie zaawansowanych technologii, początkowo spotkał się z oporem władz w Berlinie które nerwowo zaczęły szukać krajowego inwestora będącego w stanie zapewnić KUKA dopływ świeżego kapitału. Działania te nie przyniosły jednak spodziewanych rezultatów, a bawarska firma okazała się o wiele bardziej otwarta na współpracę z Chińczykami niż berlińscy politycy.

Wynegocjowane przez stronę niemiecką warunki przejęcia kontroli nad KUKA przez Mideę zawierają zapewnienie autonomii organizacyjnej, zachowanie niemieckich ośrodków badawczych firmy i ochronę dla dotychczasowych miejsc pracy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz