piątek, 22 lipca 2016

Prywatne rafinerie dopuszczone do importu ropy

Po ubiegłorocznej decyzji rządu pozwalającej na import ropy naftowej przez rafinerie prywatne, w pierwszej połowie br. ich udział w imporcie tego produktu wyniósł 8,36%. Prywatne rafinerie, skoncentrowane głównie w nadmorskiej prowincji Shandong zaimportowały łącznie 15,61 mln ton ropy, co stanowi aż 70,2% importu prowincji.

Wprawdzie rządowe pozwolenia na import i przetwórstwo ropy przez prywatne firmy mają charakter kwotowy i są ściśle reglamentowane, tym niemniej stanowią one wielki krok do przodu dla funkcjonowania prywatnych rafinerii i liberalizacji tego sektora rynku. Kwoty importowe przydzielane są przez Ministerstwo Handlu, a kwoty związane z przetwórstwem przez Komisję Rozwoju Narodowego.

Pozwolenia na import ropy dostało w tym roku 11 prywatnych rafinerii w Shandongu na ogólną kwotę 41,43 mln ton, co stanowi aż 76% kwoty dla wszystkich chińskich rafinerii prywatnych. Z danych tych wynika, że ograniczenia wynikające z popytu i możliwości finansowych są dla prywatnych rafinerii ważniejsze niż rządowe kwoty, a ogólny limit może w tym roku nie zostać całkowicie wykorzystany.

Należy przy tym pamiętać, że oprócz urzędniczej kontroli nad rynkiem poprzez system kwotowy, państwo ustala również ceny paliw w sprzedaży detalicznej, tym samym znacząco wpływając na stopę zysku firm zajmujących się importem i przetwórstwem ropy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz