wtorek, 12 lipca 2016

The show must go on …

Jak donosi Xinhua, wczoraj druga największa chińska spółka węglowa, China Coal Energy Company Limited, w swoim oficjalnym raporcie oświadczyła że w pierwszym półroczu br. zanotowała zwiększone zyski za sprawą wewnętrznych reform strukturalnych i wyższych cen węgla. Kontrastuje to z raportem największego producenta węgla w Chinach, China Shenhua Energy Company Limited, który na początku maja br. doniósł, że w pierwszym kwartale br. jego zysk netto spadł o 28,3% a zysk brutto aż o 49,6% w porównaniu do roku ubiegłego.

Chiny są największym producentem węgla na świecie i zmagają się z problemem nadprodukcji spowodowanej problemami strukturalnymi i łatwym dostępem do tanich kredytów (chiński rynek węgla zdominowany jest przez wielkie spółki kontrolowane przez państwo i uprzywilejowane politycznie).

W zeszłym tygodniu rządowa komisja nadzorująca państwowe spółki (SASAC) ogłosiła, że państwowe firmy funkcjonujące w sektorze węgla i stali powinny ograniczyć produkcję o 15% w ciągu najbliższych 5 lat, aby poprawić efektywność.

Być może China Coal Energy Company Limited swoim optymistycznym raportem chciała zasygnalizować, że ona już nie musi się ograniczać...

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz