wtorek, 2 sierpnia 2016

Bank Millennium będzie chiński ?

W sobotę rada nadzorcza największego banku portugalskiego Banco Comercial Portugues (BCP), właściciela polskiego Banku Millennium, podała że szanghajska firma inwestycyjna Fosun International zgłosiła zamiar wykupienia 17 procent akcji banku. Wiadomość ta była na tyle zaskakująca, że notowania banku na giełdzie w Lizbonie wzrosły wczoraj najpierw aż o 17 procent, aby później zredukować wzrost do 2 p.p.

Portugalski BCP od czasów kryzysu finansowego boryka się ze sporymi problemami, a jego największym udziałowcem jest angolska państwowa firma naftowa Sonangol (niecałe 18% akcji). Niedawno BCP ogłosił wyniki drugiego kwartału, które zamknęły się stratą prawie 244 mln EUR wynikającą z obciążeń związanych z nieściągalnymi kredytami.

Rada nadzorcza BCP podała, że Fosun zainteresowany jest docelowo 30 procentami udziałów i traktuje to jako długofalową inwestycję strategiczną. W swoim oświadczeniu rada banku podkreśliła, że oferta chińska ma wiele pozytywnych aspektów, ale decyzja w sprawie rozpoczęcia rozmów jeszcze nie została podjęta.

Fosun International nie jest w Portugalii nowym inwestorem, posiada już bowiem udziały w tamtejszej firmie ubezpieczeniowej Fidelidade i grupie usług medycznych Luz Saude. Fosun jest w Europie najbardziej znany z przejęcia kontroli w 2015 r. nad francuską grupą usług turystycznych Club Med.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz