poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Chiński wskaźnik PMI nie taki słaby jak się wydawało

Po początkowym rozczarowaniu międzynarodowych rynków finansowych niższymi od spodziewanych wartościami oficjalnego wskaźnika PMI, dane dostarczone przez Caixin dają większą nadzieję na poprawę sytuacji.

Ogłoszone dzisiaj przez Narodowy Urząd Statystyczny (NBS) dane dotyczące lipcowej aktywności finansowej podmiotów gospodarczych, tzw. Purchasing Managers' Index (PMI) usytuowały go na poziomie 49,9 punktów co stanowi niewielki spadek wobec czerwcowego wyniku 50 punktów. Również pozostałe wskaźniki odnotowały spadek w stosunku do czerwca: indeks produkcji o 0,4 do 52,1 a indeks nowych zamówień o 0,1 do 50,4.

Urząd Statystyczny częściową odpowiedzialnością za spadek aktywności obarczył liczne powodzie na większości obszaru kraju oraz utrzymujący się spadek popytu na rynkach międzynarodowych.

Dane Narodowego Urzędu Statystycznego dotyczą głównie wielkich i w większości kontrolowanych przez państwo spółek. Pomimo licznych sygnałów o trudnościach w sektorze prywatnym indeks PMI sporządzony przez Caixin, a uwzględniający przede wszystkim średnie i małe przedsiębiorstwa prywatne, jest o wiele bardziej optymistyczny. W lipcu wyniósł on 50,6 punktu, co jest tym bardziej znaczącym wynikiem jeśli uwzględni się jego wzrost aż o 2 p.p. w stosunku do czerwca.

Wzrost indeksu PMI dla przedsiębiorstw prywatnych Caixin tłumaczy przede wszystkim zwiększonymi zamówieniami krajowymi, które zdołały zrekompensować spadek w zamówieniach zagranicznych. Również indeks dotyczący produkcji zanotował wzrost po trzech miesiącach spadkowych. Ciemniejszą stroną wzrostów przedstawionych przez Caixin jest utrzymująca się tendencja w firmach prywatnych do ograniczania zatrudnienia, aby poprzez zmniejszenie kosztów pracy podnieść efektywność produkcji. Ankiety wśród przedsiębiorców wykazały również ich zaniepokojenie wzrastającymi kosztami działalności i związany z tym szybszy wzrost inflacji. Ale ogólny wydźwięk danych zaprezentowanych przez Caixin jest pozytywny i daje nadzieję, że sytuacja gospodarcza powoli się stabilizuje.

Pojutrze, 3 lipca, kolejne dane dotyczące sytuacji w sektorze usług i ogólnej aktywności gospodarczej powinny dać więcej podstaw dla sporządzenia bardziej lub mniej optymistycznych prognoz ekonomicznych. Nie ulega jednak wątpliwości, że gospodarka chińska weszła w okres „ograniczonych oczekiwań”.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz