czwartek, 18 sierpnia 2016

Państwowy fundusz inwestycyjny w ramach reformy przedsiębiorstw państwowych

Rząd chiński zatwierdził dzisiaj, 18 sierpnia, powstanie dużego państwowego funduszu inwestycyjnego typu venture o kapitale 200 mld yuanów (ponad 30 mld USD), który będzie wspierał innowacyjność i nowe technologie w przedsiębiorstwach państwowych. Informacja taka pojawiła się na stronie internetowej rządowej Agencji Mienia Państwowego, bezpośrednio odpowiedzialnej za nadzór nad przedsiębiorstwami państwowymi.

Fundusz, pod nazwą China State-owned Capital Venture Investment Fund Co. Ltd., założyły państwowe podmioty finansowe: China Reform Holdings Corp Ltd jako główny sponsor i udziałowiec oraz China Postal Savings Bank, China Construction Bank Corporation i Shenzhen Investment Holdings. Firma została zarejestrowana w Qianhai (Strefa Wolnego Handlu w Shenzhen).

Kapitał początkowy funduszu wynosi jedynie 100 mld yuanów, pozostałe 100 mld mają dostarczyć bliżej nieokreśleni nowi inwestorzy w przyszłości.

Wicedyrektor Agencji Mienia Państwowego, Meng Jianmin, sprecyzował że rząd chce partycypacji w funduszu również inwestorów prywatnych w ramach promowanych rozwiązań „własności hybrydowej”, czyli mieszanej państwowo-prywatnej.

Fundusz skupi się na inwestowaniu w innowacyjne rozwiązania w kontrolowanych przez władze centralne największych przedsiębiorstwach państwowych, których jest obecnie w Chinach niewiele ponad 100, na ogólną liczbę 150 tys. firm państwowych.

Chiński rząd od dłuższego czasu zachęca przedsiębiorstwa państwowe do inwestycji pro-rozwojowych, podnoszących produktywność poprzez stosowanie nowocześniejszych technologii, z różnym skutkiem.

Zgodnie z urzędniczym zwyczajem władze starają się wypromować najważniejsze i rokujące największe nadzieje firmy państwowe jako równorzędnych rywali dla międzynarodowych korporacji nie tylko na chińskim rynku ale także w skali globalnej. Jednym z problemów przy takim podejściu jest konflikt pomiędzy biurokratycznym i politycznym sposobem podejmowania decyzji a mechanizmami rynkowymi, w ramach których owe przedsiębiorstwa państwowe mają funkcjonować i odnosić sukcesy.

Fundusze typu venture są domeną prywatnych inwestorów, którzy w poszukiwaniu okazji do większych zysków nie boją się podwyższonego ryzyka i wybierają nieznane, nowe i małe firmy prywatne, mające dobre pomysły ale brak funduszy na rozwój. Przedsiębiorstwa państwowe kojarzą się raczej z „umniejszonym” ryzykiem i zbyt łatwym dostępem do preferencyjnych kredytów.

Państwowy fundusz inwestycyjny typu venture wspomagający inwestycje w zaawansowane technologie w przedsiębiorstwach państwowych wydaje się być więc bardziej pomysłem na „political venture” niż „capital venture”, zwłaszcza że rządowa Agencja Mienia Państwowego nie zapomniała podkreślić, iż fundusz został powołany do realizacji „narodowych strategii”. A prywatni inwestorzy będą się po prostu musieli dostosować...

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz