piątek, 26 sierpnia 2016

Regulacje rządowe ograniczają internetowe pożyczki społecznościowe

Nowe regulacje zostały ogłoszone przez w środę, 24 sierpnia przez Państwową Komisję Nadzoru Bankowego (CBRC). Ponad 2000 działających w Chinach platform internetowych oferujących usługi pożyczkowe typu P2P ma 12 miesięcy aby dostosować się do nowych wymagań.

Niezwykła popularność i szybki rozwój portali internetowych oferujących bezpośrednie łączenie pożyczkodawców i pożyczkobiorców (pożyczki typu P2P) jest w Chinach spowodowana mocno utrudnionym dostępem do kredytów dla konsumentów i małych firm w oficjalnych instytucjach państwowych.

Władze przez kilka lat patrzyły pozytywnie na rozwój tego typu usług finansowych widząc w nich szansę na wzrost innowacyjności w zdominowanym przez państwo sektorze i wypełnienie luki rynkowej dotyczącej obsługi mniejszych podmiotów. Ale sytuacja zaczęła się wymykać spod kontroli, gdy działający na bazie niejasnych i niejednoznacznych do interpretacji uregulowań prawnych sektor pożyczek P2P rozrósł się ponad oczekiwania władz i stał ważnym kanałem kredytowym w momencie, gdy spowalniająca gospodarka ponownie wyciągnęła na światło dzienne problem niespłacalnych kredytów.

Nowe przepisy mają nie tylko ograniczyć możliwości kanału kredytowego P2P, ale przede wszystkim umożliwić władzom kontrolę nad nim, aby nie kolidował z oficjalną polityką pieniężną i finansową Pekinu i nie stanowił alternatywy dla systemu bankowego a jedynie jego uzupełnienie.

Regulacje były oczekiwane przez większość podmiotów korzystających z internetowych platform pożyczek społecznościowych z uwagi na liczne skandale związane ze stosowaniem niedozwolonych praktyk opartych na schemacie piramid finansowych, które wyszły na jaw w ostatnim czasie. Jednym z najgłośniejszych była sprawa platformy Ezubo, której udało się w przeciągu dwóch lat skanalizować ponad 50 mld yuanów od około 900 tys. pożyczkodawców w sfingowanych firmach pozujących jako kredytobiorcy poszukujący funduszy na rozwój.

Według rządowych statystyk straty inwestorów spowodowane nielegalnymi i oszukańczymi praktykami wyniosły w 2015 r. około 250 mld yuanów (37,6 mld USD) i dotknęły ponad 1,5 mln osób.

Nowe regulacje zabraniają dostawcom usług kontaktujących pożyczkodawców z pożyczkobiorcami na łączenie ofert kredytowych, angażowanie się w jakiekolwiek formy crowdfundingu oraz uniemożliwiają oferowanie klientom produktów innych instytucji finansowych. Zostały również ustanowione górne limity dla pożyczkobiorców, z wyraźnym zaznaczeniem że duże kwoty pożyczkowe są domeną banków.

Platformy pożyczkowe P2P będą traktowane przez władze jako licencjonowani pośrednicy w przekazywaniu informacji i zobligowane do gromadzenia i publikowania danych dotyczących zarówno pożyczkodawców jak i pożyczkobiorców oraz ich ratingów kredytowych.

Pożyczkodawców przyciąga do platform internetowych P2P perspektywa o wiele większych stóp zysku, pomimo znacznego ryzyka związanego z tego typu działalnością. W lipcu przeciętna stopa zysku wynosiła ok. 10% według szacunków firmy konsultingowej wdzj.com. To o wiele mniej niż 21% odnotowane w lipcu 2014 r., ale i tak znacznie lepiej niż w oferowanych przez banki alternatywnych produktach typu wealth management.

Nowe przepisy pozwalają mieć nadzieję na zwiększenie bezpieczeństwa uczestników rynku pożyczek społecznościowych. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że nadmiernie restrykcyjne regulacje uniemożliwią rozwinięcie znacznej części potencjału takich usług, które do tej pory nawet przez władze były traktowane jako interesujący i pożyteczny eksperyment.

Restrykcyjne przepisy pozwalają również dużym podmiotom oferującym platformy obsługujące pożyczki P2P na blokowanie dostępu do rynku dla nowych i małych firm, co w warunkach chińskich najczęściej oznacza przejmowanie kontroli nad lukratywnymi sektorami przez dobrze umocowane politycznie przedsiębiorstwa państwowe kosztem mniejszych firm prywatnych, dla których otrzymanie rządowych zezwoleń jest najczęściej o wiele trudniejsze.

Zwiastunem tego trendu może być ogłoszone dzisiaj, 26 sierpnia, przez China-reform Commercial & Industrial Development Group, duże przedsiębiorstwo państwowe zaangażowane w nieruchomości i rynek surowców mineralnych, podpisanie „strategicznej współpracy inwestycyjnej” z platformą pożyczek P2P baicaif.com, która specjalizuje się w kredytach samochodowych.

W chwili obecnej na około 2200 platform P2P, w 113 z nich akcjonariuszami są przedsiębiorstwa państwowe. Jednym ze spodziewanych skutków wchodzących w życie przepisów jest znaczny spadek ogólnej liczby platform P2P i ograniczenie ich do najsilniejszych graczy. W ten sposób platformy z kapitałem państwowym mogą stać się dominującymi graczami również i na tym rynku.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz