piątek, 19 sierpnia 2016

Tajwański producent półprzewodników GlobalWafers kupuje singapurski SunEdison

GlobalWafers Co. (環球晶圓), szósty producent półprzewodników na świecie, oznajmił wczoraj na konferencji zarządu w Tajpej, że za kwotę 683 mln USD kupuje zarejestrowaną w USA, a kontrolowaną przez kapitał singapurski SunEdison Semiconductor Ltd. Transakcja została już zaaprobowana przez rady nadzorcze obu spółek. Firma oświadczyła, że celem akwizycji jest wejście do czołowej trójki producentów w tym sektorze.

Jest to już druga duża akwizycja tajwańskiego GlobalWafers w tym roku. W maju firma kupiła duński Topsil Semiconductor Materials A/S za 320 mln DKK (48,73 mln USD).

Na technologie krzemowe, którymi dysponuje SunEdison, istnieje obecnie duże zapotrzebowanie w Chinach, co jest dla tajwańskiego producenta szczególnie ważne. Zakup SunEdison ma pozwolić firmie na zwiększenie konkurencyjności w stosunku do japońskiego rywala w walce o chiński rynek, Shin-Etsu Chemical Co Ltd. Zakup spółki zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych ułatwi GlobalWafers również dostęp do rynków w Korei Południowej i Unii Europejskiej. Jednymi z najważniejszych klientów tajwańskiej firmy są Samsung i Toshiba.

Według szacunków firmy ostatnie akwizycje pozwolą jej zwiększyć roczne przychody z 15,31 mld NTD (487 mln USD) do ok. 40 mld NTD, czyli o ponad 250 procent. Tymczasem zyski GlobalWafers w drugim kwartale br. obniżyły się do 452 mln NTD, o prawie 12 procent mniej w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Ostateczna finalizacja transakcji jest spodziewana pod koniec roku, a do jej zawarcia niezbędne będzie pozwolenie komisji antymonopolowych w USA, Niemczech i Austrii oraz zatwierdzenie przez zgromadzenie akcjonariuszy SunEdison.

Zakup amerykańskiej firmy tajwańska spółka finansuje w głównej mierze przez kredyty z tajwańskich banków: Bank of Taiwan, Hua Nan Commercial Bank, Mega International Commercial Bank, Taipei Fubon Commercial Bank i Taishin International Bank.

Żeby uspokoić inwestorów zaniepokojonych skalą dotychczasowych akwizycji i ich wpływem na bieżące finanse firmy, władze GlobalWafers oświadczyły, że nie planują w najbliższym czasie innych tego typu transakcji.

Ze względu na wagę informacji, obroty akcjami spółki na giełdzie w Tajpej zostały zawieszone na jeden dzień, dając inwestorom możliwość bardziej wyważonej analizy szans rozwojowych firmy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz