poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Tajwański bank Chinatrust otwiera oddział w Xiamen FTZ

Chinatrust Bank (CTBC), największy prywatny bank na Tajwanie i część finansowego imperium CTBC Financial Holding kontrolowanego przez wpływową rodzinę Koo , otworzył w zeszłym tygodniu swój pierwszy oddział w Xiamen, części Strefy Wolnego Handlu prowincji Fujan. CTBC jest pierwszym tajwańskim bankiem, który otworzył oddział w FTZ Fujian przyciągnięty zliberalizowanymi ostatnio regulacjami i perspektywą obsługi licznych w tym regionie Chin firm tajwańskich.

Dzięki nowym regulacjom CTBC jest w 100 procentach własnością macierzystego banku i będzie mógł oferować swoim klientom usługi zarówno w walutach zagranicznych jak i w walucie chińskiej (yuan) oraz związaną z tym wymianę walutową. Zagraniczni inwestorzy poza Strefami Wolnego Handlu poddani są licznym ograniczeniom związanym z transferem zysków i funduszy za granicę, co znacznie utrudnia ich działalność, a zagraniczne instytucje finansowe nie mają licencji na oferowanie usług w walucie krajowej.

CTBC, oprócz 149 oddziałów na Tajwanie, prowadzi 106 oddziałów i przedstawicielstw zagranicznych, m.in. w USA, Kanadzie, Filipinach, Indonezji, Singapurze, Hong Kongu, Indiach, Japonii, Wietnamie, Malezji, Tajlandii, Australii. Do tej pory w Chinach CTBC posiadał jedynie przedstawicielstwo.

CTBC Financial Holding ma zacznie rozleglejsze plany na rozwój swojej działalności w FTZ Xiamen. Oprócz oddziału banku holding otworzył już firmę ubezpieczeniową King Dragon Life 君龍人壽 dającą wejście na chiński rynek swojej spółce Taiwan Life Insurance 台灣人壽.

W maju br. CTBC otrzymał zgodę władz chińskich na założenie w Xiamen do spółki z partnerami chińskimi (GOME Holdings Group, Xiamen Jinyuan Investment Group) firmy oferującej kredyt konsumencki. Nowo powstały oddział banku będzie głównym udziałowcem w tym przedsięwzięciu.  

W planach CTBC jest też założenie w najbliższej przyszłości w Xiamen FTZ firmy maklerskiej w postaci joint venture z miejscowymi inwestorami. W ten sposób CTBC będzie mógł zaoferować na rynku chińskim większość produktów swojego holdingu, a dominujący w prowincji Xiamen tajwańscy inwestorzy powinni stanowić dla firmy punkt wyjścia do szybkiego rozwoju działalności.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz