czwartek, 29 września 2016

Apple zbuduje w Pekinie swoje pierwsze chińskie centrum rozwojowo-badawcze

Pekiński Park Technologiczny Zhongguancun poinformował we wtorek na swoim oficjalnym koncie w WeChat, że został wybrany przez Apple na miejsce pierwszego w Chinach centrum rozwojowo-badawczego tej firmy. Apple przeznaczyło na zorganizowanie centrum budżet w wysokości 300 mln yuanów (45 mln USD) i planuje zatrudnienie tam około 500 osób.

Tim Cook, szef Apple, podczas swojej sierpniowej wizyty w Chinach zapowiedział utworzenie w tym kraju centrum R&D do końca bieżącego roku, ale nie sprecyzował jego miejsca. Oświadczenie Zhongguancun Science Park nie zostało jeszcze potwierdzone przez Apple.

Plany Apple zbiegają się w czasie z poważnymi kłopotami tej firmy jakich zaczęła ostatnio doświadczać na chińskim rynku. Jeszcze do niedawna drugi pod względem wielkości sprzedaży i pierwszy prestiżowo producent smartfonów w Chinach, Apple zaczął coraz wyraźniej przegrywać w walce z lokalną konkurencją, nie tylko Huawei i Xiaomi ale również mniej znanych Oppo i Vivo. W drugim kwartale br. sprzedaż iPhonów w Chinach spadła aż o jedną trzecią. W sierpniowym zestawieniu najlepiej sprzedających się marek Apple znalazł się dopiero na piątym miejscu, wprawdzie przed globalnym rywalem Samsungiem, ale za czterema wspomnianymi firmami chińskimi.

Budowa nowego centrum R&D w Pekinie ma pomóc Apple w odzyskaniu straconej pozycji. Zwłaszcza, że chiński rynek smartfonów, wielkościowo drugi na świecie po amerykańskim, jest kluczowy w globalnych planach rozwoju firmy.

Centrum R&D ma również pomóc w nawiązaniu bliższych relacji z chińskimi władzami, które ostatnio były nie najlepsze. Agencje rządowe wymusiły w tym roku na Apple zamknięcie serwisu muzycznego iTunes i księgarni internetowej iBooks, jako nie spełniających wymagań regulacyjnych. Rząd w Pekinie planuje obecnie wprowadzenie nowych regulacji dotyczących zasad bezpieczeństwa w internecie, które spotkały się z ostrą krytyką zagranicznych firm technologicznych obawiających się nadmiernego dostępu władz do poufnych danych wewnętrznych i szczegółów technicznych.

W dodatku do tych problemów, Apple przegrało ostatnio w Chinach spór sądowy o swoje patenty z mało znanymi tamtejszymi firmami.

Próby Apple związane z zaskarbieniem sobie większej przychylności chińskich władz nasiliły się w maju, gdy kalifornijska firma zdecydowała się na wsparcie Didi Chuxing, lokalnej firmy świadczącej usługi taksówkarskie przez internet, w walce z innym symbolem kalifornijskiego hi-tech, Uberem. Apple zainwestował w Didi Chuxing 1 mld USD

Park Technologiczny Zhongguancun jest jednym z najważniejszych w Chinach skupisk technologicznych start-upów i posiada szerokie zaplecze akademickie. Jednak w wyborze Pekinu na miejsce R&D prawdopodobnie najważniejszym argumentem była bliskość centralnych władz i agencji regulacyjnych. Zwłaszcza, że kilka lat wcześniej Apple przygotowywało się już do otworzenia centrum R&D w Szanghaju.

Centrum badawcze w Pekinie będzie nie tylko pierwsze w Chinach, ale wszystko wskazuje na to że również w całym regionie Azji Wschodniej. Apple od kilku lat buduje większe od chińskiego centrum R&D w japońskiej Yokohamie i planowało nawet jego otwarcie w tym roku. Ostatecznie jednak data inauguracji japońskiej placówki została przesunięta na przyszły rok.

Równolegle do chińskich planów, Apple zamierza również zbudować nowe wielkie centrum badawcze i obliczeniowe w Wietnamie, którego koszty przekroczą wielokrotnie pekińską inwestycję i wyniosą aż 1 mld USD.

Pomimo prób ułożenia się z chińskimi władzami i zintensyfikowania walki o lokalną dominację, amerykańska firma nie zapomina, że jako posiadająca globalny zasięg nie powinna uzależniać się nadmiernie od jednego rynku, nawet jeśli jest on perspektywicznie największy na świecie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz