czwartek, 15 września 2016

Biura w Hongkongu najdroższe na świecie

Pomimo coraz częstszych opinii o słabnącej roli Hongkongu jako jednego z głównych światowych centrów finansowych i pośrednika w kontaktach biznesowych z Chinami, miasto to utrzymuje swoją pozycję jako najdroższego miejsca do wynajmu lub zakupu powierzchni biurowej o najwyższym standardzie.

Knight Frank’s Skyscraper Index, wskaźnik opracowywany od 2015 r. przez znaną angielską firmę pośrednictwa nieruchomości, po raz kolejny umieścił Hongkong na pierwszym miejscu swojego zestawienia obejmującego 31 najważniejszych dla globalnego biznesu miast.

Ceny wynajmu biur o najwyższym standardzie są w Hongkongu aż o 76% wyższe niż w drugim na liście Nowym Jorku i wynoszą średnio 2998 USD/m2 w skali roku. Agencja Knight Frank uważa, że w najbliższych latach pozycja Hongkongu jako zdecydowanego lidera tego rankingu pozostanie niezagrożona, pomimo tego, że w innych azjatyckich metropoliach, zwłaszcza w Sydney i Szanghaju wzrost stawek za wynajem będzie bardziej dynamiczny.

Dalsze miejsca w rankingu zajęły Tokio, Londyn i San Francisco, a w czołowej dziesiątce znalazły się dwa największe chińskie miasta: Szanghaj i Pekin. Szanghaj doświadczył szczególnie silnego wzrostu cen wynajmu biur w pierwszej połowie tego roku.

Biura w Hongkongu są również najdroższe przy ich zakupie. Za jeden m2 biura o najwyższym standardzie w centrum miasta trzeba zapłacić ponad 77 mln USD, ponad dwa razy więcej niż w drugim pod tym względem Tokio.

Najważniejszą przyczyną tak wysokich cen za wynajem i kupno biur w Hongkongu jest globalna ekspansja chińskich firm, dla których miasto to jest często pierwszym przystankiem na tej drodze i dogodnym miejscem dla transferu kapitałów. Aż 64 % zawartych w tym roku transakcji wynajmu powierzchni biurowej o najwyższym standardzie zostało dokonanych przez chińskie firmy.

W lipcu holding Cheung Kei Group z Shenzhen zapłacił 580 mln USD za jeden z biurowców kompleksu One Harbour Gate w Kowloon, a kilka miesięcy wcześniej największa chińska firma ubezpieczeniowa China Life Insurance kupiła za 754 mln USD inny biurowiec w tym samym miejscu. Wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się co najmniej przez kilka najbliższych lat.

Do wzrostu cen biur w Hongkongu przyczyniły się także firmy europejskie, zwłaszcza brytyjskie, które po Brexicie starają się lokować swoje kapitały w strefie dolarowej uciekając w ten sposób przed niebezpieczeństwem zawirowań walutowych na Starym Kontynencie.

Według prognoz agencji Knight Frank stawki za wynajem biur w centrum Hongkongu będą wzrastać corocznie o 4,5% do 2019 r. Dla firm, których nie będzie stać na ich opłacenie, pozostanie alternatywa wynajmu w innych częściach miasta. Rozwijająca się szybko nowa dzielnica biznesowa Kowloon East w 2020 r. prawdopodobnie będzie w stanie zaoferować więcej powierzchni biurowej o najwyższym standardzie niż centrum miasta.

Wysokie ceny biur o najwyższym standardzie nie powinny odstraszać mniej zasobnych przedsiębiorców. Oferta biurowa w Hongkongu jest najróżnorodniejsza wśród wszystkich azjatyckich metropolii i zawiera również tanie lokale w mniej reprezentacyjnych punktach miasta.

Agencja Knight Frank ocenia, że Hongkong czeka w najbliższych latach niedobór powierzchni biurowej ze względu na szybszy wzrost popytu od podaży. W 2020 r. będzie brakowało w Hongkongu ponad 185 tys. m2 powierzchni biurowej o najwyższym standardzie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz