piątek, 23 września 2016

Internetowy portal rządowej agencji informacyjnej Xinhua wchodzi na giełdę w Szanghaju

Chińska Komisja Nadzoru Papierów Wartościowych (CSRC) zaaprobowała dzisiaj wniosek Xinhuanet.com, portalu internetowego rządowej agencji informacyjnej, dotyczący IPO na giełdzie w Szanghaju.

Xinhuanet.com oczekiwała w kolejce na zatwierdzenie swojego debiutu giełdowego od 2013 r., a w czerwcu br. ogłosiła, że zamierza wyemitować 51,9 mln akcji o wartości 1,49 mld yuanów (223 mln USD). Kapitały zebrane podczas IPO posłużą portalowi do inwestycji związanych z mobilnym internetem, cloud computing, edukacją online i innymi nowatorskimi technologiami internetowymi.

Portal Xinhuanet.com został założony w 2000 r. przez oficjalną agencją informacyjną Xinhua News Agency, która posiada obecnie 88 procent kapitału spółki. Po wejściu na giełdę agencja zachowa kontrolę nad portalem, chociaż jej udziały spadną do 63,8 %. Wśród udziałowców spółki są również inne ważne podmioty państwowe: China Unicom i China Telecom, dwa największe chińskie przedsiębiorstwa telekomunikacyjne oraz Nanfang Media Group, koncern medialny kontrolowany przez władze prowincji Guangdong.

Według danych zawartych w prospekcie emisyjnym, Xinhuanet.com odnotowała w 2014 r. 630 mln yuanów przychodów, z czego 188 mln zysku netto. 55 procent przychodów firmy stanowiły wpływy z reklam internetowych. Spółka otrzymała również w 2014 r. rządowe subsydia i zwolnienia podatkowe o wartości ponad 58 mln yuanów, co stanowiło 31 procent zysków.

Wzorem dla giełdowych planów portalu była udana IPO People’s Daily Online, portalu internetowego oficjalnego organu prasowego Komunistycznej Partii Chin, która miała miejsce w 2012 r. Wniosek Xinhuanet.com, złożony w 2013 r., został po giełdowych zawirowaniach w połowie zeszłego roku odłożony w czasie wraz z innymi czekającymi w kolejce przez Komisję Nadzoru Papierów Wartościowych.

Pomimo stale rosnącej kolejki oczekujących na możliwość krajowego debiutu giełdowego chińskich firm i bardzo powolnym tempem rozpatrywania wniosków przez komisję, pozwolenie dla Xinhuanet.com jest kolejnym dowodem na decydującą rolę polityki w dostępie do oficjalnych rynków kapitałowych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz