poniedziałek, 26 września 2016

Kolejny fundusz restrukturyzacyjny dla przedsiębiorstw państwowych

Xinhua donosi, że władze w Pekinie powołały dzisiaj do istnienia kolejny duży fundusz przeznaczony dla wspomagania reform przedsiębiorstw państwowych (SOE).

Kapitał zakładowy funduszu wynosi na starcie 131 mld yuanów (19,6 mld USD), a docelowo 350 mld yuanów (50 mld USD). Obszarami jego zainteresowania mają być: innowacje technologiczne, ekspansja na zagraniczne rynki i restrukturyzacja aktywów w firmach państwowych.

Według Caixin najważniejszym wśród dziesięciu udziałowców funduszu jest China Chengtong Holdings Group Ltd., państwowy holding nadzorowany przez Agencję Mienia Państwowego (SASAC) i zajmujący się m.in. zarządzaniem aktywami firm państwowych. China Chengtong, który zainwestował w fundusz 30 mld yuanów nie jest jednak największym udziałowcem, bowiem od Banku Pocztowego pochodzi 50 mld yuanów. Pozostali inwestorzy to również firmy państwowe kontrolowane przez SASAC: China Merchants Group (20 mld yuanów), China North Industries Group Corp., Sinopec Group, Shenhua Group (największa chińska spółka węglowa) i China Mobile (każdy z nich po 5 mld yuanów).

Nowym funduszem będzie zarządzał China Chengtong, a rola pozostałych udziałowców wydaje się być ograniczona do wsparcia finansowego. Według zdawkowych informacji dostarczonych przez tą firmę, strategia inwestycyjna funduszu będzie oparta na zakupie akcji wybranych przedsiębiorstw państwowych, również tych notowanych na giełdzie, oraz skupowaniu długów SOE.

Zgodnie z zamierzeniami władz w Pekinie kapitały dostarczone przez fundusz mają pomóc przedsiębiorstwom państwowym w unowocześnianiu swoich parków maszynowych, usprawnieniu zarządzania finansowego, reorganizacji administracji i łączeniu firm w celu podniesienia ich produktywności. Głównymi obszarami zainteresowania mają być przemysł wytwórczy, energia elektryczna, przemysł stalowy, telekomunikacja i transport lotniczy. Fundusz nie będzie również unikał inwestycji związanych z przemysłem zbrojeniowym, ropo- i gazociągami czy poszukiwaniem surowców mineralnych. Ma on również pomóc w ograniczaniu nadmiernych mocy produkcyjnych w górnictwie, przemyśle stalowym i produkcji cementu.

Utworzenie kolejnego dużego funduszu przeznaczonego dla firm państwowych będącego pod nadzorem oraz strategicznym zarządem rządowej Agencji Mienia Państwowego można traktować jako jeszcze jeden dodatkowy i mało przejrzysty kanał finansowania z publicznych środków kulejących przedsiębiorstw państwowych. Jak donosi South China Morning Post, wejście na giełdę największych banków krajowych spowodowało, że ich decyzje dotyczące polityki kredytowej stały się bardziej wystawione pod ocenę inwestorów prywatnych i ograniczone regulacjami prawnymi. Z tego powodu w ostatnim czasie daje się zauważyć zwiększony udział instytucji finansowych kontrolowanych bezpośrednio przez władze w w Pekinie, takich jak China Development Bank, Export-Import Bank of China oraz Agricultural Development Bank of China, w dostarczaniu finansowania będącym w potrzebie firmom państwowym.

Państwowe fundusze inwestycyjne powołane do pomocy przy restrukturyzacji przedsiębiorstw państwowych pozostają pod polityczną kontrolą rządu, a od ich decyzji inwestycyjnych trudno oczekiwać niezależności. Wprowadzanie reform rynkowych w Chinach jest procesem długoterminowym, mającym swoje wzloty i upadki. Plany Pekinu dotyczące restrukturyzacji SOE tego procesu nie przyspieszą, bo ich celem jest zachowanie kontroli państwa nad gospodarką. Takie decyzje polityczne generują jednak koszty ekonomiczne które z czasem mogą być coraz trudniejsze do ukrycia nawet przez kreatywną księgowość państwowych funduszy inwestycyjnych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz