środa, 21 września 2016

Pierwszy bank w USA dostaje pozwolenie na clearing transakcji w yuanach

Chiński Bank Centralny (PBC) wydał dzisiaj pozwolenie dla nowojorskiego oddziału Bank of China na rozliczanie transakcji w yuanach (offshore renminbi clearing). Jest to pierwsza tego typu licencja dla amerykańskiego banku, chociaż na świecie działa obecnie 21 banków z podobnymi uprawnieniami. Wśród nich znajdują się oddziały Industrial and Commercial Bank of China w Doha, Luksemburgu, Singapurze i Toronto, oddziały China Construction Bank w Londynie i Zurichu oraz oddział Bank of Communications w Seulu. Rozliczenia w renminbi są również możliwe w Australii i Afryce.

Po dzisiejszym umożliwieniu rozliczania transakcji w renminbi na rynku amerykańskim, wśród wiodących centrów finansowych świata jedynie Tokio pozostaje bez takich uprawnień. Pominięcie Tokio przez władze w Pekinie jest wymownym gestem wskazującym na powiązanie motywów politycznych z gospodarczymi przy wydawaniu licencji.

PBC zapowiedział również, że w niedługim czasie pozwolenie na rozliczanie transakcji w yuanach dostanie rodzimy bank amerykański, ale nie podał jego nazwy. Będzie on pierwszym zagranicznym bankiem posiadającym takie pozwolenie. Do tej pory wszystkie 22 licencje zostały wydane zagranicznym oddziałom największych chińskich banków państwowych.

W lipcu chińskie władze podniosły Stanom Zjednoczonym limit na inwestycje w chińskie papiery wartościowe do 250 mld yuanów (37,5 mld USD) w ramach programu Renminbi Qualified Foreign Institutional Investor (RQFII). Program ten, związany ściśle z rynkiem yuana offshore, nie spotkał się jednak z zainteresowaniem amerykańskich instytucji finansowych, a skomplikowane procedury rejestracyjne są jedną z głównych tego przyczyn.

Największym na świecie rynkiem dla offshore renminbi i najważniejszym uczestnikiem programu RQFII pozostaje od dłuższego czasu Hongkong. Wcześniej w tym miesiącu PBC wprowadził uproszczone procedury w programie RQFII, aby zachęcić zagranicznych inwestorów do większego zainteresowania chińskim rynkiem kapitałowym i w ten sposób wspomóc zwalniająca gospodarkę.

Ostatnie decyzje władz w Pekinie liberalizujące dostęp do krajowych rynków kapitałowych są częścią starań mających na celu uczynienie z yuana waluty globalnej. Pierwszego października Międzynarodowy Fundusz Walutowy umieści chińską walutę w swoim koszyku Special Drawing Rights (SDR), co stanowi na tej drodze bardzo istotny punkt.

Aby zapobiec nadmiernemu osłabianiu yuana w tak ważnym dla chińskiej waluty momencie, PBC podwyższył znacząco koszty pożyczek zaciąganych na rynku yuana offshore w Hongkongu.

Pozwolenie dla nowojorskiego oddziału Bank of China zbiegło się w czasie z wizytą premiera Li Keqiang w USA, co dodatkowo ma podkreślić wagę jaką władze chińskie przywiązują do liberalizacji rynku wewnętrznego i ich otwartość na zagranicznych inwestorów.

W tym samym czasie nasilają się na świecie głosy krytyki wobec protekcjonistycznych praktyk chińskiego rządu i nierównego traktowania zagranicznych przedsiębiorców. Spowalniająca gospodarka, pełzająca dewaluacja yuana i obawa przed powrotem podobnych do zeszłorocznych wstrząsów na chińskich rynkach finansowych powodują, że mimo wysiłków władz, znaczący odpływ kapitałów pozostaje niepokojąco trwałą tendencją, a walka o utrzymanie wartości renminbi powoduje znaczne ubytki w rezerwach walutowych. Według ostatnich danych PBC, w sierpniu obniżyły się one o 15,89 mld USD (wobec prognoz 11 mld USD) i wyniosły 3,185 bln USD.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz