piątek, 2 września 2016

Zyski w robotyce przemysłowej bazują na rządowych dotacjach

Chińskie władze lokalne, zachęcone wytycznymi rządu w Pekinie, wydały na dotacje dla przedsiębiorstw inwestujących w robotykę przemysłową setki milionów yuanów. Ta szczodrość władz została wykorzystana przez przedsiębiorstwa jako okazja do szybkiego wzrostu zysków. Caixin ocenia, że aż do 60% zysków firm z tego sektora wynika z rządowych dotacji.

Promowanie przez władze państwowe „przyszłościowych” dla rozwoju gospodarczego sektorów już wcześniej przynosiło nieprzewidziane skutki w postaci rozwinięcia nadmiernych mocy produkcyjnych przez firmy oferujące słabe jakościowo produkty, na które nie istniało odpowiednie zapotrzebowanie. Takie problemy zanotowano w sektorach pojazdów elektrycznych czy odnawialnej energii.

Wszystko wskazuje na to, że robotyka też wpisuje się w schemat zbyt hojnych dotacji budżetowych dla nie zawsze wartych tego projektów. Według analiz Caixin, korzystających z raportów spółek notowanych na krajowych giełdach, firma Greatoo Intelligent Equipment Inc. z Guangdongu zarobiła w pierwszym półroczu br. 19 mln yuanów (2,84 mln USD), z czego ponad 60% stanowiły dotacje od lokalnych władz. Tylko w marcu spółka otrzymała aż 8,7 mln yuanów dotacji na dwa projekty związane z robotyką. Trzy inne firmy: Topstar Technologies Ltd., Guangdong Bo Lante Intelligent Equipment Co. Ltd. oraz Jiangsu Yawei Machine Tool Co. Ltd. odnotowały udział rządowych dotacji w zyskach na poziomie 40-60 procent. Siasun Robot & Automation Co. Ltd., największe krajowe przedsiębiorstwo w branży robotyki, posiadające swoją siedzibę w zdominowanym przez państwowe firmy Shenyangu, stolicy prowincji Liaoning (Płn.-Wsch. Chiny) otrzymało 34 mln yuanów dotacji, co stanowi 20% zysków firmy.

Pomimo energicznego wspierania robotyki przez chińskie władze, w krajowym przemyśle roboty przemysłowe mają wciąż stosunkowo małe zastosowanie. Według danych statystycznych w Chinach przypada tylko 36 robotów przemysłowych na każde 10 tys. robotników, co sytuuje ten kraj na 28 miejscu w rankingu najbardziej zautomatyzowanych gospodarek świata. Władze w Pekinie wyznaczyły w najnowszym planie 5-letniego rozwoju cel rozwoju robotyki do poziomu 150 robotów na 10 tys. robotników.

O wiele trudniejsze będzie w praktyce zapewnienie odpowiedniej jakości dla tego skoku ilościowego. Większość krajowych firm wytwarzających roboty przemysłowe dostarcza produkty o niskiej jakości i mniej zaawansowane technologicznie, a w swoim funkcjonowaniu uzależniona jest od rządowych dotacji, jak wynika z danych CCID Consulting, instytutu badawczego afiliowanego przy Ministerstwie Przemysłu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz