poniedziałek, 3 października 2016

Nowojorski oddział Agricultural Bank of China upomniany przez Fed za brak nadzoru nad podejrzanymi transakcjami

Jak donosi Caixin, 29 września amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła, że podczas kontroli nowojorskiego oddziału Agricultural Bank of China znalazła tam poważne uchybienia związane z zarządzaniem ryzykiem oraz braki w dostosowaniu się do amerykańskich regulacji dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Fed nakazał bankowi przedstawienie na piśmie w terminie sześćdziesięciu dni programu naprawczego który poprawi nadzór wewnętrzny i dostosuje procedury do wymagań prawa.

Fed nie wspomniał w swoim oświadczeniu o karach finansowych dla banku.

Agricultural Bank of China, trzeci pod względem wielkości chiński bank państwowy, jest kolejnym z tego kraju który popada w kłopoty związane z nieprzestrzeganiem amerykańskich regulacji, zwłaszcza tych dotyczących zapobiegania wprowadzania do obrotu pieniędzy z nielegalnych źródeł. Wskazuje to na słabą świadomość lokalnych regulacji i brak poczucia konieczności dostosowywania się do nich przez zagraniczne oddziały chińskich banków.

W zeszłym roku podobne ostrzeżenie Fed wydał wobec nowojorskiego oddziału China Construction Bank, drugiego pod względem wielkości chińskiego banku państwowego.

Przedstawiciel Chińskiej Komisji Nadzoru Bankowego zapewnił reportera Caixin, że krajowe regulacje przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy spełniają wymagania międzynarodowe, ale banki nie zawsze czują potrzebę ich przestrzegania.

Dyrektor jednego z chińskich banków, z którym kontaktował się w tej sprawie Caixin, uważa że w Chinach generalnie brak jest świadomości potrzeby weryfikowania pochodzenia środków finansowych zarówno wśród rządowych agencji regulacyjnych, jak też banków oraz ich klientów.

Kontrola Fed-u nastąpiła po tym, jak w maju br. była pracownica działu nadzoru banku oskarżyła przed nowojorskim sądem swojego ex-pracodawcę o wymuszone zwolnienie z pracy spowodowane tym, że w 2014 r. poinformowała Fed o podejrzanych transakcjach finansowych odbywających się za pośrednictwem banku.

Również w Europie tamtejsze oddziały największych chińskich banków miały ostatnio kłopoty z agencjami nadzorczymi.

Madrycki oddział Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) został niedawno oskarżony przez hiszpańską prokuraturę o pomoc lokalnym chińskim grupom mafijnym w transferowaniu na konta w Chinach funduszy na ogólną kwotę ponad 100 mln USD.

Wobec mediolańskiego oddziału Bank of China (BOC) jest we Włoszech prowadzone postępowanie wyjaśniające dotyczące podobnej sprawy udziału banku w transferze z całej Europy do Chin miliardów dolarów pochodzących z nielegalnych źródeł.

Kłopoty z amerykańskimi agencjami nadzorczymi nie dotyczą tylko chińskich banków. W sierpniu br. nowojorski oddział jednego z największych tajwańskich banków, blisko związany z rządem Mega International Commercial Bank, został ukarany przez nowojorską komisję nadzoru finansowego grzywną w wysokości 180 mln USD za złamanie amerykańskich regulacji dotyczących zapobiegania wprowadzania do obrotu bankowego pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł. Kara ta odbiła się głośnym echem na Tajwanie i doprowadziła do szeregu dymisji zarówno w banku, jak i tamtejszej Komisji Nadzoru Finansowego. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz