wtorek, 4 października 2016

Szanghaj najdroższym miastem w Azji dla … bogatych

Po raz drugi z rzędu Szanghaj został zwycięzcą rankingu porównującego koszty luksusowego życia w najważniejszych metropoliach azjatyckich opracowywanego corocznie przez Julius Baer, jeden z największych banków szwajcarskich specjalizujący się w obsłudze zamożnych klientów.

Dzisiaj, 4 października, bank opublikował swój szósty „Wealth Report: Asia” który odnotowuje spadek o 1,68% ogólnych kosztów liczonych w USD dla dwudziestu jeden dóbr uważanych za wyznacznik luksusowego życia w jedenastu azjatyckich metropoliach. O spadku zadecydowały przede wszystkim niższe ceny luksusowych nieruchomości w regionie, przeciętnie o 8,3%. Aż trzynaście z dwudziestu jeden artykułów uwzględnionych w raporcie odnotowało wyższe niż przed rokiem ceny, co oznacza że w wielu wypadkach utrzymanie luksusowego stylu życia kosztuje coraz więcej.

Szanghaj utrzymał pozycję najdroższego miasta azjatyckiego dla najbogatszych nie tylko ze względu na rosnące tam ceny nieruchomości, ale również oferując najdroższe usługi medyczne i chirurgii plastycznej. Pobyt w szpitalu kosztuje tam ponad 1 tys. USD, ponad dwa razy drożej niż przeciętna w badanych miastach. Również takie dobra luksusowe jak szwajcarskie zegarki, czy cygara są tam droższe niż gdzie indziej. Natomiast ceny luksusowych nieruchomości w Szanghaju ustępują jedynie hongkońskim.

Jedynie koszty obsługi prawnej i członkostwo w klubie golfowym, ważna oznaka statusu, są w Szanghaju tańsze niż w innych miejscach Azji. Większość pozostałych dóbr luksusowych jest tam prawie dwukrotnie droższa od regionalnej średniej.

Na drugim po Szanghaju miejscu znalazł się w tym roku Singapur, który zepchnął Hongkong na trzecią pozycję. Mumbaj okazał się, podobnie jak w zeszłym roku, najbardziej konkurencyjnym (czyli najtańszym) miastem w zestawieniu.

Spadek Hongkongu w rankingu spowodowany jest przede wszystkim niższymi cenami na takie dobra jak drogie wina, biżuteria czy luksusowa galanteria, które nie cieszą się już tak wielką popularnością wśród bogatych chińskich turystów odwiedzających miasto. Jest to spowodowane nie tyle spowolnieniem gospodarczym w Chinach, ale bardziej regulacjami tamtejszych władz mającymi na celu zmniejszenie ostentacyjnej konsumpcji.

Hongkońskie nieruchomości pozostają jednak zdecydowanie najdroższymi w regionie, a luksusowe rezydencje są tam ponad pięciokrotnie droższe niż przeciętna dla badanych miast (najtańsze luksusowe domy znajdują się w Manili).

Tokio zanotowało największy wzrost w rankingu, z siódmej pozycji rok temu na czwartą obecnie, co jest spowodowane przede wszystkim aprecjacją japońskiej waluty.

Bank Julius Baer spodziewa się, że aktywa najbogatszych mieszkańców Azji (High Net Worth Individuals HNWI) będą kontynuowały wzrosty i w 2020 r. osiągną wartość 14,5 bln USD. Oznaczałoby to wzrost o 160 procent w ciągu dekady. Największy przyrost wartości aktywów najbogatszych osób będzie miał miejsce w Chinach (do 8,25 bln USD - ponad połowa wszystkich) i Indiach (2,3 bln USD).

A tak wygląda ogólne zestawienie rankingu:
 1. Szanghaj
 2. Singapur
 3. Hongkong
 4. Tokio
 5. Seul
 6. Tajpej
 7. Bangkok
 8. Manila
 9. Jakarta
 10. Kuala Lumpur
 11. Mumbaj

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz