poniedziałek, 21 listopada 2016

Portugalska Komisja Papierów Wartościowych wydaje zgodę na zakup akcji banku BCP przez Fosun

W niedzielę (20 listopada) portugalska Komisja Papierów Wartościowych (CMVM) wydała zgodę na zakup 16,7 procenta akcji największego krajowego banku Banco Comercial Portugues (BCP) przez chiński holding inwestycyjny Fosun International Ltd.

Po zakupie pakietu akcji za 175 mln EUR, Fosun zostanie największym udziałowcem portugalskiego banku. Firma z Szanghaju, która w ostatnim czasie dokonała szeregu głośnych akwizycji zagranicznych (m.in. francuskiego Club Med), planuje docelowo podniesienie swoich udziałów w BCP do 30 procent. Inwestycja ta ma umożliwić spółce ekspansję na europejskich i afrykańskich rynkach, gdzie BCP ma silną pozycję (w Polsce BCP jest udziałowcem większościowym Banku Millennium). O zamiarze zakupu akcji portugalskiego banku Fosun poinformował po raz pierwszy pod koniec lipca br.

W swoim oświadczeniu złożonym na hongkońskiej giełdzie, gdzie firma jest notowana, Fosun podał że zakup 157,4 mln akcji BCP nastąpi w ramach emisji zamkniętej (private placement) po cenie 1,1089 EUR za każdą z nich. Chińska firma zyska dzięki temu prawo nominacji dodatkowych członków rady nadzorczej banku. 

Agresywna polityka przejęć zagranicznych spółek przez Fosun nie jest dobrze odbierana przez hongkońską giełdę, gdzie akcje spółki spadły w tym roku o 7,3 procenta przy 2 procentowym wzroście indeksu Hang Seng.

BCP ma nadzieję, że napływ nowych kapitałów od chińskiego partnera pomoże bankowi na uporanie się z problemem nieściągalnych długów, który kładzie się cieniem na jego działalności od czasów kryzysu finansowego z 2007 r.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz