środa, 30 listopada 2016

Chiński Bank Centralny zadecydował o wyższości China UnionPay nad Visa i MasterCard

Chiński Bank Centralny (PBOC) po raz kolejny wspomógł China UnionPay, krajową organizację dostarczającą usługi kart płatniczych, w jej walce o rynek z dominującymi na światowych rynkach firmami Visa i MasterCard. 

Według doniesień Caixin, PBOC zakazał krajowym bankom wydawania kart płatniczych obsługiwanych przez więcej niż jedną firmę, co w praktyce oznacza ustanowienie monopolu UnionPay na zagraniczną obsługę kart wydanych w Chinach. Dodatkowo PBOC uznał za nielegalne praktyki Visa i MasterCard obchodzące zakaz rozliczania transakcji w yuanach bez oficjalnego zezwolenia. Obecnie jedynie UnionPay posiada taką licencję.

Do tej pory wiele chińskich banków wydawało karty płatnicze obsługiwane zarówno przez UnionPay, jak i jedną z międzynarodowych firm, aby ułatwić ich użytkownikom rozliczanie zagranicznych transakcji. Wzrost znaczenia chińskiej turystyki zagranicznej spowodował, że UnionPay zwróciła większą uwagę na ten aspekt działalności, przez co obecnie jej usługi są dostępne w 160 państwach, zwłaszcza tych znajdujących się na najbardziej uczęszczanych przez chińskich turystów szlakach.

PBOC przypomniał również bankom o konieczności przestrzegania regulacji dotyczących clearingu w yuanach transakcji zawartych w innych walutach. Regulacje te przewidują, że organizacje kart płatniczych, które nie mają krajowej licencji na clearing w yuanach, muszą denominować w obcych walutach transakcje zawarte w Chinach przez użytkowników ich kart. Oznacza to, że chińscy sprzedawcy akceptujący płatności zagranicznymi kartami muszą płacić od nich 2-4 % prowizji za przewalutowanie, w odróżnieniu od 1% prowizji w przypadku obsługi kart krajowych. Z tego powodu wielu sprzedawców nie akceptuje płatności kartami zagranicznymi.

Visa i MasterCard do tej pory starały się obchodzić te restrykcyjne dla nich przepisy poprzez współpracę z lokalnymi bankami, które za nich dokonywały przewalutowania. PBOC na spotkaniu z przedstawicielami banków podkreślił jednak, że takie praktyki są nie do zaakceptowania, ponieważ obchodzą zakaz clearingu w yuanach bez licencji.

Decyzje PBOC dotyczące obsługi kart płatniczych mają na celu przede wszystkim zagwarantowanie władzom kontroli nad transakcjami walutowymi, zwłaszcza w czasie osłabiającego się yuana i nasilającego się problemu odpływu kapitałów z krajowego rynku. Jednak trudno nie zauważyć, że zaostrzenie regulacji służy również ustanowieniu uprzywilejowanej pozycji dla krajowej organizacji i wsparcie jej w walce z międzynarodową konkurencją w czasie, gdy jednym ze sztandarowych haseł władz w Pekinie jest uczynienie z yuana waluty światowej.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz