poniedziałek, 7 listopada 2016

Chiński fundusz inwestycyjny dla Europy Środkowo-Wschodniej: rynek czy polityka ?

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) oznajmił w niedzielę (6 listopada), że przy wsparciu chińskich władz został utworzony fundusz wspomagający chińskie inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej w wysokości 10 mld EUR.

Fundusz ten będzie zarządzany przez Sino-CEE Financial Holdings Ltd, spółkę powołaną przez ICBC na początku tego roku.

Formalne rozpoczęcie działalności przez Sino-CEE Financial Holdings Ltd nastąpiło w sobotę (5 listopada), podczas wizyty premiera Li Keqiang w Rydze (Łotwa), gdzie w tym dniu odbywał się szczyt przywódców 16 państw z Europy Środkowo-Wschodniej i Chin w ramach Partnerstwa Chiny - Europa Środkowo-Wschodnia, tzw. 16+1.

Zgodnie z wydanym przez ICBC oświadczeniem, fundusz będzie finansował projekty inwestycyjne w sektorach: infrastruktury, przemysłowym zastosowaniu zaawansowanych technologii i produkcji wyrobów użytkowych. Docelowa wielkość funduszu została określona na 50 mld EUR. Bank podkreślił, że ramy geograficzne finansowanych przez fundusz inwestycji nie będą ograniczone jedynie do Europy Środkowo-Wschodniej, o ile będą miały ogólny związek z rozwojem gospodarczym regionu.

Pomimo rządowego wsparcia, ICBC zapewnił, że nowy fundusz będzie zarządzany na zasadach rynkowych, z intencją maksymalizacji zysków z inwestycji. W składzie grupy zarządzającej funduszem znaleźli się również przedstawiciele kontrolowanej przez państwo największej chińskiej firmy ubezpieczeniowej China Life Insurance oraz prywatnego holdingu Fosun Group.

Spowolnienie gospodarcze w Chinach, szczególnie boleśnie odczuwane poprzez zmniejszający się eksport powoduje, że tamtejsze władze starają się szukać nowych rozwiązań transportowych i nowych rynków zbytu na chińskie produkty. Inicjatywy, zwłaszcza infrastrukturalne, związane z tzw. Nowym Jedwabnym Szlakiem mają służyć właśnie temu celowi, a nowy fundusz wschodnioeuropejski jest jednym z elementów tego programu.

Utworzenie funduszu przeznaczonego dla państw wschodniej flanki Unii Europejskiej zbiega się w czasie z działaniami niemieckiego rządu mającymi ograniczyć chińskie inwestycje w sektorze nowych technologii  i wygląda na próbę rekompensaty wzrastającej nieufności na linii Berlin-Pekin.

Szefem Sino-CEE Financial Holdings Ltd został były dyrektor generalny ICBC Jiang Jianqing. Zapewnił on, że w odróżnieniu od dotychczasowych inwestycji chińskich w regionie, nowy fundusz nie będzie skupiał się nadmiernie na projektach infrastrukturalnych, które ze swojej natury są bardziej upolitycznione, a jego priorytetem będą oferujące perspektywę większych zysków takie sektory jak logistyka, energia odnawialna czy przemysł farmaceutyczny.

Czas pokaże, czy zgodnie z obietnicami złożonymi podczas ryskiego szczytu, działalność chińskiego funduszu inwestycyjnego w regionie będzie bardziej zgodna z rynkowymi zasadami wybierania najatrakcyjniejszych inwestycyjnie projektów, czy też nie uda mu się uciec przed wpływem polityki i forsowanych przez władze inwestycji infrastrukturalnych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz