poniedziałek, 28 listopada 2016

Chiński Huadian chce kupić Enel Russia

Reuters donosi, że w zeszłym tygodniu największy włoski producent energii elektrycznej Enel otrzymał propozycje kupna swojej spółki Enel Russia od rosyjskiego państwowego giganta w tej branży Inter RAO oraz od China Huadian Corporation, jednego z pięciu największych chińskich producentów energii.

Enel Russia kontroluje cztery krajowe elektrownie, w których posiada 56,4 procenta akcji. Wejście Enela do Rosji w 2004 r. było związane z ówczesną liberalizacją tamtejszego rynku i otwarciem go na zagranicznych inwestorów. W ramach reorganizacji państwowego monopolisty RAO UES, którego częścią był wtedy obecny potencjalny nabywca Inter RAO, Enel wykupił część jego aktywów za 2,6 mld EUR.

Nie jest znana wysokość obecnych ofert kupna ze strony Inter RAO i Huadian. Źródła Reutersa podają, że obie oferty są od siebie niezależne i nie przewidują wzajemnej współpracy.

Od nałożenia w 2014 r. przez Unię Europejską sankcji na Rosję związanych z inwazją Krymu, władze w Moskwie starają się szukać w Chinach alternatywy dla zachodnich inwestycji.

Huadian jest obecnie zaangażowany w budowę elektrowni w obwodzie jarosławskim we współpracy z innym rosyjskim państwowym przedsiębiorstwem energetycznym TGK-2.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz