piątek, 4 listopada 2016

Rząd reguluje działalność serwisów live streaming

Dzisiaj (4 listopada) rządowa Agencja Nadzoru Internetu (CAC) opublikowała regulacje dotyczące funkcjonowania internetowych serwisów typu live streaming. Regulacje wejdą w życie od 1 grudnia br.

Regulacje dzielą serwisy strumieniowe na kilka typów w zależności od dostarczanych treści i związanych z tym obowiązkami zarówno dla właścicieli serwisów jak i ich użytkowników.

Zgodnie z regulacjami wszystkie typy serwisów strumieniowych powinny posiadać odpowiednią liczbę pracowników i możliwości techniczne, aby monitorować i bezzwłocznie zablokować niezgodne z prawem treści w momencie ich nadawania na żywo. Platformy live streaming będą musiały od przyszłego miesiąca klasyfikować wszystkie publikowane tam treści według odpowiednich kategorii i liczby użytkowników.

Do rejestracji użytkowników niezbędne będzie podanie danych z dowodów osobistych lub danych rejestracyjnych firm. Szczegóły dotyczące aktywności użytkowników będą musiały być rejestrowane i przechowywane co najmniej przez 60 dni. Serwisy strumieniowe zostały zobowiązane również do informowania władz o użytkownikach próbujących zamieszczać treści sprzeczne z prawem. Za zamieszczanie takich treści odpowiedzialność będzie spoczywała zarówno na serwisach jak i na użytkownikach.

Do publikowania strumieniowego zarówno wiadomości, jak i transmisji na żywo ze zorganizowanych wydarzeń potrzebne będą licencje wydawane przez CAC.

Serwisy dostarczające wiadomości strumieniowych zostały zobligowane do cenzurowania treści jeszcze przed publikacją zgodnie z regulacjami dotyczącymi publikowania informacji. Będzie od nich również wymagane wyznaczenie „redaktora naczelnego” odpowiedzialnego za wszystkie publikowane materiały.

Obowiązek cenzurowania treści mediów strumieniowych dotyczy również komentarzy na żywo w przypadku live streamingu z funkcją interaktywną.

Wytyczne dotyczące klasyfikowania treści jako „zabronionych” są na tyle ogólne i niejasne, że stanowią zachętę zarówno do autocenzury jak i arbitralnych decyzji urzędniczych. Regulacje zabraniają bowiem publikowania treści, które: „zagrażają bezpieczeństwu narodowemu, destabilizują sytuację społeczną i porządek publiczny, naruszają prawa i interesy innych osób oraz rozpowszechniają zachowania sprzeczne z moralnością.

Serwisy strumieniowe zostały zobowiązane do blokowania dostępu użytkownikom, którzy opublikowali treści niezgodne z prawem i uniemożliwienia im powtórnej rejestracji.

Chińskie serwisy internetowe oferujące usługę live streaming stały się w ciągu ostatnich dwóch lat niezwykle popularne, co spowodowało niepokój władz związany z brakiem kontroli nad rozpowszechnianymi tam treściami.

Według danych CAC obecnie w Chinach funkcjonuje ponad 300 platform internetowych typu live streaming.

Credit Suisse Group ocenia, że dochody ze świadczenia usług live streaming mogą wynieść w przyszłym roku 5 mld USD. Gwałtowny wzrost popularności mediów strumieniowych związany jest z powszechnością dostępu do taniego i szybkiego internetu oraz szybkim wzrostem młodych użytkowników urządzeń mobilnych, którzy stanowią podstawową grupę konsumentów w tym sektorze.

Według obserwatorów, regulacje sprzyjają eliminacji z rynku mniejszych serwisów i dzięki temu łatwiejszy nadzór rządowy nad elitarną grupą licencjonowanych firm.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz