czwartek, 3 listopada 2016

Chińskie firmy chcą zdominować światową produkcję paneli OLED

Nikkei donosi, że chińscy producenci paneli LCD z dużym rozmachem budują fabryki przeznaczone do produkcji wyświetlaczy OLED.

Największy krajowy producent paneli LCD, pekińska BOE Technology Group, buduje obecnie w syczuańskim Chengdu fabrykę, która będzie w stanie miesięcznie wyprodukować 10 mln wyświetlaczy OLED przeznaczonych dla smartfonów. Fabryka ma stopniowo dochodzić do pełnych mocy produkcyjnych, których osiągnięcie przewidziane jest na 2019 r. Inwestycja ta będzie kosztowała BOE około 33 mld yuanów (4,88 mld USD).

Shenzhen China Star Optoelectronics Technology buduje podobnej wielkości fabrykę w Wuhan (Hubei).

Tianma Microelectronics, budująca również w Wuhan fabrykę paneli LCD, zdecydowała o zmianie jej przeznaczenia i dostosowania do produkcji w technologii OLED.

Inne firmy z branży, takie jak Everdisplay Optronics i Visionox nie chcą pozostać w tyle i również planują inwestycje związane z produkcją w technologii OLED.

Nowo powstała firma Royole, z siedzibą w Shenzhen, planuje skorzystanie z subsydiów władz lokalnych, aby zwiększyć możliwości produkcyjne wyświetlaczy OLED poprzez inwestycje o wartości 20 mld yuanów.

Inwestycje sześciu wymienionych firm w produkcję paneli OLED wyniosą do 2020 r. łącznie około 130 mld yuanów (19,3 mld USD).

Na decyzje chińskich firm duży wpływ miały ogłoszone przez Apple plany wykorzystania technologii OLED w przyszłorocznych modelach iPhonów. Rówież krajowy potentat w branży smartfonów, Huawei, przymierza się do tej technologii. Panele OLED oferują żywsze kolory i odporność na zginanie, co jest szczególnie atrakcyjne dla producentów urządzeń mobilnych.

Oczekuje się, że Chiny w 2018 r. odbiorą Korei Płd. pozycję największego na świecie producenta paneli LCD. Wszystko wskazuje na to, że firmy chińskie odbiorą koreańskim palmę pierwszeństwa również w produkcji wyświetlaczy OLED, jeśli zapowiadane inwestycje zostaną pomyślnie zrealizowane.

Obecnie niekwestionowanym liderem wśród producentów paneli OLED jest koreański Samsung Electronics, z roczną produkcją 300 mln wyświetlaczy. Samsung już teraz boryka się z niezadowalającą dochodowością swoich inwestycji. Po zwielokrotnieniu produkcji przez chińskie firmy można więc oczekiwać znacznego spadku cen wyświetlaczy OLED na światowych rynkach, co może odbić się niekorzystnie na całej branży.

Chinom i rynkom światowym może więc w niedalekiej przyszłości grozić kolejna nadprodukcja spowodowana tym razem przez nadmierne inwestycje w tak przyszłościowej branży jak panele OLED. Producenci urządzeń mobilnych oraz konsumenci nie powinni się jednak z tego powodu martwić.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz