czwartek, 10 listopada 2016

Oracle i Tencent wchodzą we współpracę

Caixin donosi o podpisaniu wczoraj (9 listopada) w Szanghaju, umowy wstępnej pomiędzy Oracle Corporation, słynnym amerykańskim producentem oprogramowania dla przedsiębiorstw i Tencent Holdings Ltd., chińskim gigantem internetowym. Umowa dotyczy współpracy w dziedzinie usług tzw. chmury obliczeniowej przeznaczonych na chiński rynek. Obie firmy już w zeszłym roku sygnalizowały chęć nawiązania bliższej współpracy.

Tencent będzie spełniał rolę lokalnego partnera dla amerykańskiej firmy, dla której chmura obliczeniowa stanowi jeden z najważniejszych obszarów działalności.

Najważniejszy produkt Tencent, platforma społecznościowa WeChat, która posiada ponad 700 mln zarejestrowanych użytkowników, stanie się docelowo podstawowym odbiorcą usług chmury obliczeniowej Oracle.

Tencent już obecnie intensywnie korzysta z usług chmury obliczeniowej, przede wszystkim w swoim najbardziej dochodowym dziale gier online. Współpraca z Oracle ma posłużyć chińskiemu gigantowi do wejścia w bardzo lukratywną branżę usług obliczeniowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw.

Usługi chmury obliczeniowej w Chinach stały się w ostatnim czasie bardzo modnym i silnie konkurencyjnym sektorem. Oracle ze wsparciem Tencent będzie musiało stawić czoła zadomowionym już na chińskim rynku innym wielkim firmom globalnym, takim jak IBM, Amazon i Microsoft oraz lokalnym: Alibabie i Huawei.

Pomimo silnej konkurencji, chiński rynek usług obliczeniowych jest traktowany jako bardzo perspektywiczny, zwłaszcza że w rządowych planach rozwoju gospodarczego sektor ten zajmuje jedno z najbardziej uprzywilejowanych miejsc.

Większość zagranicznych firm oferujących usługi chmury obliczeniowej zdecydowało się na model rozwoju we współpracy z lokalnymi firmami, zarówno ze względu na ich lepszą znajomość miejscowych uwarunkowań, jak też i w nadziei uniknięcia problemów związanych z rządowymi regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa przesyłu i przechowywania danych w internecie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz