czwartek, 22 grudnia 2016

Asus rozpoczyna przedsprzedaż robota domowego Zenbo

Asus, znany tajwański producent elektroniki i komputerów, zapowiedział wczoraj (21 grudnia) w Tajpej rozpoczęcie od 1 stycznia 2017 r. przedsprzedaży swojego najnowszego produktu, z którym wiązane są duże nadzieje i oczekiwania: robota domowego Zenbo.

Prezentacja prototypu robota odbyła się na ostatnich targach elektroniki Computex Taipei w maju br. Firma wyceniła wtedy wstępnie to urządzenie na ok. 600 USD, ale nie określiła dokładniej kiedy zamierza wprowadzić go na rynek.

Wczorajszej prezentacji robota Zenbo związanej z zapowiedzią jego przedsprzedaży dokonał sam prezes firmy Jonney Shih (施崇棠) w towarzystwie Achintya Bhowmika, wice-prezesa Intela współpracującego przy tym projekcie z Asusem. Achintya Bhowmik jest jednocześnie dyrektorem generalnym Perceptual Computing Group i odpowiada w Intelu za rozwój technologii RealSense umożliwiającej maszynom korzystanie z funkcji zmysłów. Robot Zenbo wykorzystuje intelowską technologię RealSense, która pozwala mu na interakcję z człowiekiem za pomocą mowy i gestów.

Jonney Shih opisał podstawowe funkcje robota jako pomoc domowa przy edukacji dzieci i opiece nad osobami starszymi. Shih podkreślił, że celem Asusa od początku tego projektu było stworzenie robota, który mógłby funkcjonować w normalnym życiu rodzinnym, brać na siebie część obowiązków z tym związanych i zyskać akceptację pozostałych domowników. Z tego względu, poza przystępną ceną, duży nacisk położono na jego wygląd, który ma wzbudzać sympatię i zaufanie.

Dla zaoferowania ciekawej oferty edukacyjnej poprzez Zenbo, Asus podpisał umowę z japońską firmą Benesse Corporation dotyczącą tworzenia interaktywnych gier edukacyjnych opartych na słynnej japońskiej postaci komiksowej Shimajiro, która jest bardzo popularna na Tajwanie.

Zenbo ma również strzec domowego bezpieczeństwa i Asus w tym celu podjął współpracę z policją, umożliwiając robotowi wysyłanie funkcjonariuszom informacji i wezwań związanych z niebezpiecznymi sytuacjami.

Zenbo będzie mógł również na życzenie domowników zamówić taksówkę w Taiwan Taxi Corp (台灣大車隊) i dokonać internetowych zakupów na platformie PChome Online (網路家庭).

Dla umożliwienia szybkiego rozwoju usług i funkcji oferowanych przez Zenbo, Asus w listopadzie zaoferował programistom platformę pod nazwą Zenbo Developer Program do tworzenia nowych aplikacji i programów przeznaczonych dla robota.

Prezes Asusa zapowiedział początek przedsprzedaży na 1 stycznia 2017 r. Firma zaoferuje dwa modele w cenach 19,900 NTD i 24,900 NTD. Shih zadeklarował również, że w początkowej fazie przedsprzedaży zarówno on, jak i pozostała część kierownictwa firmy, wezmą udział w instalowaniu robota w domach klientów.

Przedsprzedaż będzie prowadzona poprzez stronę internetową Asusa, gdzie firma zaoferuje łącznie 168 robotów. Nie jest jeszcze znana dokładna data rozpoczęcia wysyłki zamówionych produktów.

Na pytanie dziennikarzy obecnych na prezentacji dotyczące możliwości wejścia z Zenbo na rynek chiński w drugiej połowie przyszłego roku, rzecznik Asusa Nick Wu (吳長榮) odpowiedział, że firma zamierza w początkowym okresie skoncentrować się na rynku tajwańskim i dopiero po odpowiednich przygotowaniach rozpocząć sprzedaż za granicą.

Wu dodał również, że firma oczekuje już w pierwszej połowie przyszłego roku, po rozpoczęciu masowej produkcji Zenbo, pozytywnego i zauważalnego wpływu ze sprzedaży tego produktu na przychody firmy.

Rozpoczęcie przedsprzedaży od nowego roku jest pewnym opóźnieniem wobec pierwotnych planów firmy. W czerwcu prezes Asusa obiecał na zgromadzeniu akcjonariuszy, że Zenbo będzie gotowy do sprzedaży przed Bożym Narodzeniem, wykorzystując w ten sposób okres wzmożonych zakupów konsumenckich. Ponieważ firmie nie udało się zrealizować całkowicie tych planów, prezentacja Zenbo przez prezesów Asusa i Intela tuż przed gwiazdką wygląda więc na rodzaj ograniczenia strat wizerunkowych związanych z niemożnością wprowadzenia nowego produktu w najgorętszym okresie przedświątecznych zakupów.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz