wtorek, 13 grudnia 2016

Foxconn i Sharp planują budowę największej w Chinach fabryki paneli LCD

Tajwański Foxconn, największy na świecie producent kontraktowy w branży elektronicznej, wraz z przejętym przez siebie niedawno japońskim Sharpem, planują budowę największej w Chinach fabryki paneli LCD. Dla obu firm Chiny od dawna stanowią istotną część bazy produkcyjnej, a ich połączenie dało Foxconnowi dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych znanego z innowacyjności Sharpa.

Planowana inwestycja, jedna z największych w skali globalnej fabryk paneli LCD, ma osiągnąć przewagę cenową nad konkurencją dzięki wykorzystaniu skali produkcji, a jej inauguracja jest przewidziana już w 2019 r. Szacunki dotyczące kosztów własnych budowy przekraczają 6,95 mld USD, a dodatkowo firmy liczą na dotacje lokalnych władz.

Najprawdopodobniej nowa inwestycja powstanie w okolicach Kantonu, ale jej lokalizacja nie jest jeszcze przesądzona i Foxconn wraz z Sharpem prowadzą również rozmowy z lokalnymi władzami oraz kooperantami w innych regionach, oczekując na zaoferowanie najkorzystniejszych warunków inwestycyjnych.

Sharp posiada duże udziały w japońskiej firmie Sakai Display Products Corporation, która jest światowym liderem w produkcji największych rozmiarowo płyt szklanych dziesiątej generacji (G10) stanowiących bazę dla wielkocalowych paneli LCD. Foxconn jest zaangażowany w produkcję paneli LCD za pośrednictwem zależnej od siebie tajwańskiej spółki Innolux. Nowa fabryka w Chinach będzie produkowała panele jeszcze większe od tych wytwarzanych obecnie przez Sakai Display w Japonii, co pozwoli na obniżenie kosztów produkcji i większą konkurencyjność względem koreańskich potentatów w branży: Samsunga i LG.

Foxconn i Sharp obecnie kontrolują łącznie około 20 procent światowego rynku paneli LCD, co daje im trzecie miejsce za Samsungiem i LG. Szybko jednak rośnie chińska konkurencja ze strony takich firm jak BOE Technology Group i Shenzhen China Star Optoelectronics Technology, które są w trakcie budowy dwóch dużych fabryk w tym kraju, powstających przy wydatnym wsparciu lokalnych władz i mających rozpocząć produkcję w końcu 2018 lub początkach 2019 roku.

Inwestycja Foxconn i Sharpa będzie więc już trzecim planowanym dużym zakładem produkcyjnym paneli LCD w Chinach, który może w decydujący sposób wpłynąć na radykalną obniżkę cen na te produkty. A to będzie skutkowało wydłużeniem czasu oczekiwania na zwrot kosztów i mniejszymi zyskami. Sharp ma już w tym względzie smutne doświadczenie związane z inwestycją w Sakai Display, która doprowadziła firmę do kryzysu finansowego i konieczność wykupu jej przez Foxconn.

W chińskiej inwestycji zasobny w gotówkę Foxconn będzie odpowiedzialny za finansowanie przedsięwzięcia, a rola Sharpa ograniczy się do dostarczenia najnowszych technologii produkcji, którymi dysponuje firma. Może to jednak okazać się niewystarczającym atutem w walce z bardziej zaawansowanymi technologicznie koreańskimi firmami, czy też posiadającymi mocne wsparcie miejscowych władz nowymi chińskimi konkurentami.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz