poniedziałek, 5 grudnia 2016

Australia otwiera się szerzej na chińskich turystów

Rządy Australii i Chin zawarły w niedzielę (4 listopada) umowę bilateralną liberalizującą rynek połączeń lotniczych między oboma krajami.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym wspólnie przez australijskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu wraz z Ministerstwem Handlu, Turystyki i Inwestycji, zlikwidowane zostaną limity ilościowe związane z połączeniami lotniczymi pomiędzy Chinami i Australią dla wszystkich linii lotniczych z obu krajów. Zdaniem australijskich władz liberalizacja wpłynie pozytywnie na rozwój ważnej dla tego kraju branży turystycznej, poprzez większe otwarcie na dysponujący największym potencjałem wzrostu chiński rynek konsumentów usług turystycznych.

Liberalizacja będzie dotyczyła też porozumień pomiędzy liniami lotniczymi związanych ze wspólną numeracją lotów, a tym samym możliwością skorzystania z uprawnień komunikacyjnych posiadanych przez linię partnerską również poza granicami obu krajów. Dzięki temu linie lotnicze z Australii i Chin będą mogły bardziej elastycznie i zgodnie z potrzebami rynku oraz możliwościami przewoźnika, dokonywać decyzji dotyczących kierunków i częstotliwości lotów.

W ostatnim czasie wprowadzanie przez linie lotnicze nowych połączeń między obu krajami przybrało na intensywności. Air China, narodowa linia lotnicza, w listopadzie rozpoczęła loty na trasie Chengdu (Syczuan) – Sydney, a China Southern Airlines, największy chiński przewoźnik lotniczy z siedzibą w Kantonie, planuje w grudniu zainaugurować połączenie Kanton – Adelaide. Ze strony australijskiej Quantas Airways zapowiada wznowienie codziennych lotów między Sydney i Pekinem.

W sumie, w ostatnim roku, liczba bezpośrednich lotów pomiędzy Chinami i Australią wzrosła o 18 procent r.d.r. do 114 tygodniowo, jak wynika z danych australijskiej branżowej agencji konsultingowej CAPA.

Zgodnie z oficjalnymi danymi australijskimi, w ostatnich dwunastu miesiącach kraj ten odwiedziło ponad milion chińskich turystów, co stanowi wzrost o ponad 22 procent r.d.r. Wydali oni w tym okresie w Australii 9 mld AUD (6.7 mld USD).

Zgodnie z szacunkami branżowych analityków, do 2020 r. liczba chińskich turystów wyjeżdżających za granicę podwoi się do 200 mln osób rocznie. Australijskie władze mają nadzieję, że obecny 1 procentowy udział ich kraju w rynku zagranicznych podróży Chińczyków również doświadczy znaczących wzrostów. Zarówno obecna liberalizacja regulacji lotniczych, jak i nazwanie przyszłego roku „Rokiem Turystyki Australijsko-Chińskiej” świadczy o wadze jaką na antypodach przywiązuje się do tego tematu, zwłaszcza że nakręcany do tej pory przez chiński rozwój boom surowcowy, teraz przez chińskie spowolnienie gospodarcze przestaje wystarczać do utrzymania australijskiej gospodarki w odpowiedniej do oczekiwań kondycji.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz