czwartek, 1 grudnia 2016

Nowy podatek od luksusowych samochodów jako symbol walki z korupcją

Zapowiadany od kilku tygodni podatek od kupna luksusowych samochodów obowiązuje od dzisiaj i wynosi 10 procent. W środę (30 listopada) na stronie internetowej chińskiego Ministerstwa Finansów (MF) pojawiła się informacja potwierdzająca wprowadzenie nowego podatku od 1 grudnia br.

Podatek dotyczy pojazdów, których cena detaliczna przekracza 1,3 mln yuanów (ok. 189 tys. USD) i zgodnie z wyjaśnieniami MF ma ograniczyć ostentacyjną konsumpcję, obniżyć emisję szkodliwych spalin i przyczynić się do mniejszego zużycia energii poprzez promowanie pojazdów bardziej ekonomicznych.

Nowy podatek będzie odprowadzany przez dealerów i nałoży się na obowiązujące podatki, które płacą producenci samochodów, zróżnicowane od 1 do 40 procent w zależności od typu samochodu, pojemności silnika itp.

Podatek ten pojawia się w czasie, gdy po okresie zastoju spowodowanym w dużej mierze przez niesprzyjający klimat kampanii antykorupcyjnej promowanej przez prezydenta Xi Jinpinga, sprzedaż luksusowych samochodów w Chinach zaczęła ponownie wzrastać. Producenci luksusowych marek, tacy jak Bentley, Rolls-Royce i Aston Martin wiążą duże nadzieje z chińskim rynkiem w związku z produkcją pierwszych modeli tych firm z segmentu SUV-ów. Bentley już sprzedaje z sukcesem w Chinach swojego pierwszego SUV-a (Bentayga), którego cen rozpoczynają się od 3,98 mln yuanów, a plany pozostałych wymienionych firm dotyczące produkcji luksusowych SUV-ów są w bardzo zaawansowanej fazie.

Przy tak wysokich cenach jest bardzo wątpliwe, żeby na potencjalnych nabywcach zrobił wrażenie, albo wpłynął na ich decyzje dodatkowy 10-cio procentowy podatek. Tym niemniej, stanowi on pewnego rodzaju ostrzeżenie, że osoby kupujące tego typu luksusowe samochody nie tylko „nie oszczędzają energii”, „nadmiernie zanieczyszczają środowisko”, ale przede wszystkim nie stosują się do zaleceń władzy aby ograniczać ostentacyjną konsumpcję. Zwłaszcza, że możliwości kupna luksusowych samochodów w cenie nie przekraczającej 1,3 mln yuanów jest dużo.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz