czwartek, 8 grudnia 2016

Tajwański TSMC planuje produkcję 5-nanometrowych chipów

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), największy na świecie producent układów scalonych, zapowiedział w środę (7 grudnia) budowę fabryki najbardziej zaawansowanych technologicznie i najmniejszych chipów, żeby sprostać oczekiwaniom swoich najważniejszych klientów, amerykańskich firm Qualcomm i Apple, oraz przebić oferty konkurencji, przede wszystkim Samsunga i Intela.

Według szacunków TSMC, który kontroluje 55 procent światowego rynku układów scalonych, planowana fabryka ma kosztować 500 mld NTD (15,7 mld USD) i powstanie prawdopodobnie w Kaohsiung Science Park, na południu Tajwanu.

TSMC w związku z tymi planami zwrócił się do tajwańskich władz z prośbą o znalezienie odpowiedniego miejsca o powierzchni 50-80 ha mającego zapewniony dostęp do energii elektrycznej i wody oraz czystego powietrza. Rozpoczęcie produkcji w nowym zakładzie planowane jest wstępnie na 2022 r.

Nowa fabryka TSMC ma produkować układy scalone i procesory o wielkości 5- i 3 nanometrów (nm). Produkowanie coraz mniejszych układów stanowi trudne wyzwanie technologiczne, ale jednocześnie umożliwia projektowanie szybszych i wydajniejszych urządzeń. Obecnie Apple wykorzystuje 16 nm układy scalone dostarczane przez TSMC do produkcji swojego najnowszego modelu smartfona iPhone 7. TSMC zamierza w początkach przyszłego roku rozpocząć produkcję 10 nm układów scalonych, żeby sprostać wymaganiom nowych iPhonów.

Wśród ponad 470 klientów TSMC na całym świecie, najważniejszymi partnerami są amerykańscy liderzy na rynku rozwiązań mobilnych: Apple i Qualcomm, które w 2015 r. wygenerowały po 16 procent z 843,5 mld NTD przychodów tajwańskiego producenta. Oprócz nich TSMC współpracuje z innymi potentatami rynku, amerykańską Nvidia, chińskim Huawei i tajwańskim MediaTek.

Qualcomm ostatnio zrezygnował z usług TSMC na rzecz 16 nm i 10 nm układów scalonych produkowanych przez Samsunga, ale zamierza powrócić do tajwańskiego dostawcy po 7 nm układy, których ofertę TSMC planuje na pierwszy kwartał 2018 r.

TSMC spodziewa się szybkiego wzrostu zapotrzebowania na znacznie mniejsze układy od tych produkowanych obecnie ze względu na szybki rozwój takich branż jak sztuczna inteligencja, samouczące się maszyny, bezzałogowe samochody itp., które wymagają szybszych i wydajniejszych procesorów.

We wrześniu dyrektor generalny TSMC Mark Liu publicznie ogłosił, że firma nie tylko pracuje nad wdrożeniem do produkcji 5 nm układów scalonych, ale dodatkowo wyznaczyła grupę ok. 300-400 inżynierów do opracowania metod produkcji 3 nm układów i badań nad możliwością zmniejszenia ich wielkości do 2 nm.

Najwięksi konkurenci TSMC do tej pory nie ujawnili swoich planów związanych z produkcją 5 nm układów scalonych. Intel zapowiedział produkcję 10 nm chipów w drugiej połowie przyszłego roku, a Samsung Electronics ma w planach produkcję 7 nm układów pod koniec 2018 r.

Ze względu na wieloletni proces badawczo-wdrożeniowy do produkcji zminiaturyzowanych układów scalonych, światowi liderzy tej branży muszą bardzo uważać, żeby nie zostali zostawieni w tyle przez konkurencję. Oferty nowych, coraz mniejszych chipów będą miały zawsze zapewniony sukces, o ile przy okazji będą oferowały również wzrost wydajności, szybkości i obniżenie kosztów produkcji. Ambitne plany inwestycyjne TSMC wskazują, że firma bardzo poważnie podchodzi do sprawy utrzymania swojej dominacji na światowych rynkach.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz