środa, 11 stycznia 2017

Fosun podnosi do 30 procent swoje udziały w Millennium BCP

Reuters donosi, że w poniedziałek (9 stycznia) rada nadzorcza największego portugalskiego banku Banco Comercial Português (BCP), właściciela m.in. polskiego Banku Millennium, zaaprobowała podniesienie kapitałów spółki do 1,33 mld EUR. Nowe środki dostarczy głównie największy od zeszłego roku akcjonariusz banku, chiński holding inwestycyjny Fosun International, który w listopadzie zakupił 16,7 procenta jego akcji. Dzięki temu udziały Fosun w BCP wzrosną, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szanghajskiego inwestora, do 30 procent.

Rada nadzorcza Millennium BCP ustaliła prawo poboru przy podniesieniu kapitałów na poziomie 0,094 EUR za akcję, co stanowi ponad 38 procentową zniżkę w stosunku do poniedziałkowej ceny na giełdzie w Lizbonie.

W grudniu ubiegłego roku BCP podniósł swój statutowy limit głosów dla pojedynczego akcjonariusza do 30 procent, co było warunkiem Fosun związanym z obietnicą doinwestowania banku.

Nowe fundusze posłużą BCP do wykupu od państwa obligacji na kwotę 700 mln EUR, których emisja była związana z rządową pomocą dla zagrożonego bankructwem przez nieściągalne kredyty banku w czasach kryzysu finansowego ubiegłej dekady. Pozostała część zostanie użyta do wzmocnienia kondycji finansowej BCP i umożliwi osiągnięcie akceptowalnego przez dyrektywy unijne poziomu 11,4 procenta tzw. współczynnika wypłacalności filaru I, określonego umową bazylejską.

Angolska państwowa firma naftowa Sonangol, drugi po Fosun największy akcjonariusz BCP, również otrzymał pozwolenie od Europejskiego Banku Centralnego do podniesienia swoich udziałów do 30 procent, ale władze Millennium BCP do tej pory nie otrzymały żadnego zawiadomienia ze strony Sonangol sygnalizującego chęć udziału w planowanej emisji akcji.

W ostatnich latach Fosun dokonał licznych inwestycji strategicznych w zagraniczne spółki, nie wszystkie z pozytywnym skutkiem. Wśród głośnych przejęć szanghajskiego holdingu znajdują się firmy z branż ze sobą nie związanych, np. francuski Club Med oferujący usługi turystyczne, czy też hinduska firma farmaceutyczna Gland Pharma. W ostatnim miesiącu Fosun zdecydował się na sprzedaż amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej Ironshore, którą zakupił zaledwie półtora roku wcześniej.

Swoją inwestycję w portugalski bank Millennium BCP Fosun określa jako ważną dla strategii firmy i planuje zaangażować się na jeszcze większą skalę w świadczenie usług finansowych na tych rynkach, na których BCP ma już silną i ugruntowaną pozycję, czyli w Portugalii, Angoli, Mozambiku, Szwajcarii i Polsce. Dodatkowo, Fosun pragnie użyć finansowego know-how Millennium do rozwoju usług finansowych holdingu w Chinach.

Ze względu na dominację państwowych gigantów bankowych na lokalnym rynku i zaciętą rywalizację pomiędzy mniejszymi bankami prywatnymi i państwowymi, szanse na udaną promocję usług portugalskiej instytucji finansowej w Chinach wydają się być mocno ograniczone. Również utrzymanie pozycji BCP na tak ważnych dla niego rynkach jak Polska może w praktyce okazać się dla Fosun o wiele trudniejsze niż zakładają to plany rozwojowe firmy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz