czwartek, 5 stycznia 2017

Słabnący yuan napędza kurs wymiany Bitcoin

W czwartek (5 grudnia) cena Bitcoin osiągnęła swój historyczny rekord prawie 1150 USD (po czym gwałtownie spadła poniżej 1000 USD). Dotychczasowy najwyższy kurs wymiany wynosił 1137 USD i został osiągnięty w listopadzie 2013 r. W grudniu ubiegłego roku rekordy osiągnęła również kapitalizacja rynku wymiany tej kryptowaluty przekraczając 16,1 mld USD.

Według analityków cytowanych przez Bloomberga tegoroczne wzrosty cen Bitcoin napędzane są transakcjami na tych rynkach finansowych, gdzie obowiązują nadmiernie restrykcyjne regulacje, przede wszystkim w Chinach, Indiach i w mniejszym stopniu w Wenezueli.

Słabnący i łatwo dostępny w sponsorowanej przez władze hojnej kampanii kredytowej krajowy yuan powoduje, że chińscy inwestorzy gorączkowo poszukują atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych zapewniających szybkie zyski. Jest to główną przyczyną spekulacyjnych wzrostów cen na rynkach nieruchomości i surowców naturalnych. Rządowe próby ograniczenia spekulacyjnego charakteru inwestycji na wspomnianych rynkach wymuszają potrzebę poszukiwania przez inwestorów dotychczas mniej wykorzystywanych alternatyw.

Słabnący yuan jest również najważniejszym czynnikiem generującym znaczący odpływ kapitałów z rynku chińskiego, co skłania władze do wprowadzania coraz większych ograniczeń w wymianie walutowej i transferach międzynarodowych.

Tradycyjne metody chronienia oszczędności w bezpiecznych inwestycjach, np. w złocie, stały się w ostatnich miesiącach mniej atrakcyjne ze względu na skomplikowaną światową sytuację polityczno-gospodarczą i spadające ceny tego metalu.

Jednym z ostatnich beneficjentów poszukiwania przez chińskich inwestorów nowych opcji jest najpopularniejsza na świecie kryptowaluta Bitcoin, która ze względu na swoją naturę daje duże możliwości obchodzenia zakazów i limitów regulacyjnych związanych z wymianą walutową i transferem kapitałów za granicę.

Zainteresowaniu inwestorów Bitcoin pomaga również ustabilizowanie podaży tej monety, ze względu na to, że produkcja nowych jednostek jest obecnie o wiele trudniejszym i mniej dochodowym przedsięwzięciem niż jeszcze rok temu. Na minus tej formy inwestycji można zapisać duże, jak na warunki rynków walutowych i trudno przewidywalne wahania cenowe, ale dla części chińskich inwestorów nastawionych spekulacyjnie i nie bojących się ryzyka może to nawet stanowić dodatkową zachętę.

Wszystko wskazuje na to, że dla Bitcoin nowy, 2017 rok może być jeszcze ciekawszy niż poprzedni.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz