czwartek, 16 marca 2017

Chińskie aplikacje na smartfony najbardziej dochodowe

W najnowszym rankingu przygotowanym przez Annie App, amerykańską firmę specjalizującą się w badaniu rynku aplikacji mobilnych, na trzech pierwszych miejscach wśród wydawców najbardziej dochodowych aplikacji znalazły się chińskie firmy Tencent Holdings, NetEase i kontrolowana przez Tencent fińska spółka Supercell.

Annie App sporządziła ranking na podstawie danych z dwóch najważniejszych sklepów z aplikacjami smartfonowymi: App Store i Google Play. Z tego powodu dochody wydawców aplikacji związane z reklamami i subskrypcjami nie zostały w tym zestawieniu uwzględnione.

Umieszczony na drugim miejscu znany fiński producent gier mobilnych Supercell Oy, został w zeszłym roku kupiony przez grupę chińskich inwestorów pod przewodnictwem Tencent Holdings od japońskiego SoftBankGroup Corp., co spowodowało że pierwsza trójka wydawców najbardziej dochodowych aplikacji jest kontrolowana przez chiński kapitał.

W całym zestawieniu 52 czołowych producentów aplikacji mobilnych najwięcej jest firm japońskich (17) i amerykańskich (16), a chińskich jedynie 11. Ale to chińscy producenci, obok spektakularnego sukcesu Niantic, amerykańskiego twórcy Pokemona Go, odnotowali największe wzrosty w rankingu w stosunku do zeszłego roku: Tencent z miejsca szóstego na pierwsze, a NetEase z dziewiątego na trzecie.

Dominacja chińskich twórców aplikacji mobilnych oparta jest o największy na świecie krajowy rynek użytkowników smartfonów, którego szybki i dynamiczny rozwój wskazuje na to, że w najbliższych latach rola chińskich aplikacji będzie jeszcze bardziej wzrastała, prawdopodobnie kosztem przede wszystkim firm japońskich.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz