środa, 15 marca 2017

Euronet przebija ofertę Alibaby na kupno MoneyGram

Gdy w styczniu Ant Financial Services Group, finansowe ramię Alibaba Holdings i operator dominującego w Chinach systemu płatności internetowych Alipay, ogłosił plany przejęcia amerykańskiej spółki MoneyGram, jednego ze światowych liderów rynku przekazów pieniężnych, obecnego również w Polsce, wydawało się że jedynie mało prawdopodobny sprzeciw władz USA może te plany pokrzyżować.

Tymczasem wczorajsza oferta o wartości 1 mld USD amerykańskiego Euronet Worldwide, operatora największej sieci bankomatów w Europie i Ria Financial Services, znacznie mniejszego gracza na światowym rynku przekazów pieniężnych, jest nie tylko atrakcyjniejsza finansowo (Euronet oferuje 15,20 USD za akcję, przy styczniowej ofercie Ant Financial 13,25 USD), ale jednocześnie stara się wykorzystać wątpliwości związane z szansą na uzyskanie zgody amerykańskich agencji nadzorczych na zakup przez chińską firmę dużego amerykańskiego przedsiębiorstwa z mającego związki z bezpieczeństwem sektora usług finansowych, zwłaszcza w czasach nieprzychylnej takim transakcjom administracji Trumpa.

Dla Ant Financial zakup MoneyGram stanowiłby wielką szansę na umiędzynarodowienie swojej obecności i stanie się liczącym dostawcą nowatorskich usług finansowych w skali globalnej, do tej pory bowiem dostępność Alipay na zagranicznych rynkach ogranicza się praktycznie do obsługi chińskich turystów. Z tego powodu Ant Financial traktuje plany przejęcia MoneyGram bardzo poważnie, zwłaszcza w kontekście swojego zbliżającego się debiutu na giełdzie w Hongkongu. Na razie jedyną reakcją chińskiej firmy na kontrofertę Euronetu było potwierdzenie przez spółkę aktualności swoich planów dotyczących Moneygram. Można się jednak spodziewać, że atrakcyjniejsze dla udziałowców Moneygram warunki przejęcia zaoferowane przez Euronet wymuszą na Ant Financial podniesienie swojej oferty cenowej.

Posiadacze akcji Moneygram bardzo pozytywnie odnieśli się do tej perspektywy rywalizacji między potencjalnymi nabywcami, czego wyrazem był wtorkowy wzrost notowań spółki na nowojorskiej giełdzie aż o 25 procent, do poziomu 15,77 USD. Interesującym faktem jest to, że w tym czasie cena akcji Euronetu nie uległa znaczącej zmianie, co wskazuje na przeważająca wśród giełdowych inwestorów opinię, że w rywalizacji cenowej Euronet nie będzie miał wielkich szans z posiadającą znacznie większe możliwości finansowe chińską firmą. O ile oczywiście sytuacji nie skomplikują ewentualne zastrzeżenia amerykańskich władz.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz