czwartek, 23 marca 2017

Moskiewski oddział chińskiego banku ICBC rozpoczął clearing transakcji w yuanach

Po zatwierdzeniu we wrześniu zeszłego roku przez chiński bank centralny moskiewskiego oddziału Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) jako uprawnionego do bezpośredniego rozliczania transakcji pomiędzy yuanem i rublem, dopiero wczoraj (22 marca) nastąpiła oficjalna inauguracja tej usługi.

ICBC jest największym z „wielkiej czwórki” najważniejszych chińskich banków państwowych, które dominują na tamtejszym rynku finansowym. Oprócz rozległej sieci oddziałów krajowych, posiada on również swoje placówki w 42 innych krajach i regionach, w tym w Polsce. Moskiewska placówka będzie już siódmą, która posiada licencję na clearing transakcji w yuanach, dołączając do oddziałów ICBC w Singapurze, Luksemburgu, Katarze, Kanadzie, Tajlandii i Argentynie.

Już w 2015 r. rosyjski bank centralny zdecydował o zakwalifikowaniu chińskiego yuana jako jednej ze swoich walut rezerwowych. W czerwcu ubiegłego roku, podczas oficjalnej wizyty prezydenta Putina w Pekinie, banki centralne obu krajów podpisały umowę o wzajemnej współpracy i zapowiedziały umożliwienie clearingu między swoimi walutami, a we wrześniu chiński bank centralny udzielił ICBC licencji na świadczenie tej usługi.

Inauguracja usług clearingowych między rublem i yuanem, razem z zeszłotygodniowym otwarciem w Pekinie pierwszego zagranicznego oddziału rosyjskiego banku centralnego, wskazuje na przyspieszenie tempa zacieśniania współpracy finansowej między Chinami a Rosją, która zapowiadana od kilku lat jako próba zmniejszenia uzależnienia od dolara, jako głównej waluty globalnej wymiany gospodarczej, do tej pory nie przebiegała w sposób szczególnie dynamiczny.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz