wtorek, 7 marca 2017

Pierwszy od ośmiu miesięcy wzrost chińskich rezerw walutowych

Zaskakując obserwatorów, dane przedstawione dzisiaj (7 marca) przez chiński Bank Centralny (PBoC) wskazują na pierwszy od ośmiu miesięcy wzrost krajowych rezerw walutowych, które powróciły powyżej poziomu 3 bln USD (dokładnie 3,0051 bln), powiększając się w stosunku do stycznia br. o 6,9 mld USD. Ten niewielki wzrost jest jednak o tyle istotny, że daje szansę na przełamanie wielomiesięcznego trendu spadkowego i związanego z nim osłabiającego się zaufania do krajowej waluty.

Te pozytywne dane sugerują również, że nasilające się w ostatnich miesiącach działania władz zmierzające do zablokowania masowego odpływu kapitałów z rynku krajowego zaczęły przynosić widoczne efekty pomimo sceptycznych opinii wielu analityków.

Obrona słabnącego kursu yuana od połowy 2014 r. kosztowała PBoC już 1 bln USD, o którą to sumę uszczuplone zostały rezerwy walutowe. Wzrost rezerw oznacza większe pole manewru w polityce monetarnej i gospodarczej dla chińskich władz. W swoim niedzielnym (5 marca) wystąpieniu w ramach corocznego raportu rządowego dla chińskiego parlamentu, premier Li Keqiang dał do zrozumienia, że chińskim władzom zależy na wzmocnieniu roli yuana jako waluty międzynarodowej, a nie tylko jako narzędzia do stymulowania eksportu.

Tym niemniej, perspektywa nadchodzących podwyżek stóp procentowych przez amerykański Fed i związany z tym wzrostowy trend USD oraz strukturalne problemy chińskiej gospodarki, będą w obecnym roku najważniejszymi czynnikami osłabiającymi yuana, tym samym utrzymując zagrożenie odpływu kapitałów.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz