piątek, 17 marca 2017

Rosyjski Bank Centralny otwiera w Pekinie swój pierwszy zagraniczny oddział

Hongkoński South China Morning Post (SCMP) donosi, że wczoraj (16 marca) rosyjski bank centralny otworzył w Pekinie swój pierwszy zagraniczny oddział. Wydarzenie to jest częścią szerszego planu zacieśnienia chińsko-rosyjskiej współpracy finansowej w obliczu zachodnich sankcji przeciwko Kremlowi i nieprzychylnej Chinom nowej administracji w Waszyngtonie.

Według wiceprezesa rosyjskiego banku centralnego, oddział w Pekinie ma ułatwić wzajemną współpracę między obu krajami w takich obszarach jak emisje obligacji skarbowych, przeciwdziałanie obrotowi kapitałami pochodzącymi z nielegalnych źródeł i finansowaniu terroryzmu.

Otwarcie oddziału zbiegło się również z przygotowaniami Rosji do swojej pierwszej emisji obligacji skarbowych denominowanych w yuanach (Panda bonds). Według postanowień zeszłorocznej umowy chińsko-rosyjskiej, w planach jest również analogiczna emisja chińskich obligacji skarbowych na rynku rosyjskim. We wrześniu ubiegłego roku moskiewski oddział Industrial and Commercial Bank of China dostał od władz w Pekinie zgodę na clearing transakcji pomiędzy yuanem i rublem, co zostało odebrane jako przygotowanie gruntu pod emisję chińskich obligacji w Rosji.

Według informacji SCMP, banki centralne obu krajów wypracowują obecnie szczegółowe regulacje ułatwiające import do Chin rosyjskiego złota.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz