piątek, 7 kwietnia 2017

Chiny największym importerem ropy z USA

W lutym br. Chiny kupiły ponad 8,8 mln baryłek amerykańskiej ropy naftowej i stały się największym importerem tego surowca ze Stanów Zjednoczonych, wyprzedzając tym samym Kanadę.

Z danych U.S. Census Bureau analizowanych przez Bloomberga wynika, że lutowy import aż czterokrotnie przewyższył styczniowe dostawy amerykańskiej ropy na chiński rynek. Dla porównania eksport do Kanady obniżył się w tym samym czasie o 20% do 6,84 mln baryłek.

Większy chiński import ropy z USA ma bezpośredni związek z ograniczeniem produkcji przez OPEC i spowodowanymi tym wyższymi cenami u tradycyjnych bliskowschodnich dostawców, na czele z Arabia Saudyjską.

Eksportując w lutym 31,2 mln baryłek ropy, co daje przeciętnie ponad 1 mln baryłek dziennie, Stany Zjednoczone stały się jednym z największych eksporterów tego surowca, będąc jednocześnie jego największym importerem. Taka sytuacja jest możliwa dzięki olbrzymim zapasom zgromadzonym w kraju w poprzednich miesiącach globalnej nadprodukcji. W dłuższej perspektywie trudno sobie wyobrazić większe wzmocnienie amerykańskiej pozycji wśród eksporterów ropy, ale ostatnie wyniki mogą wskazywać na to, że kontakty biznesowe nawiązane na rynku chińskim okażą się trwalszym elementem dywersyfikacji dostaw ropy do Państwa Środka.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz